Możliwe poparcie dla skróconego handlu w niedzielę

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 30 września 2009 11:31

NSZZ Solidarność chce wprowadzić zakaz handlu w niedziele od godz. 12. Kluby parlamentarne i część pracodawców mogą poprzeć tę propozycję - czytamy w Gazecie Prawnej.

W niedzielę wszystkie placówki handlowe, z wyjątkiem np. aptek lub stacji benzynowych, mogłyby być otwarte tylko do godz. 12. Po godz. 12 w niedzielę nie będą mogli handlować zatem nie tylko pracownicy zatrudnieni w sklepach, ale też sami właściciele lub osoby zatrudnione przez nich np. na podstawie umowy zlecenia. Dodatkowo związek chce, aby zakaz handlu objął też święta. Obecnie kodeks pracy zabrania bowiem jedynie pracy w handlu w 12 dni świątecznych w roku.

Klub PiS zaakceptuje propozycję częściowego zakazu handlu w niedzielę. Klub PO uzależnia poparcie projektu od przedstawienia analizy skutków, jakie wywołają takie zmiany na rynku pracy.

Część pracodawców z branży handlowej już teraz popiera propozycję zgłoszoną przez NSZZ Solidarność.
- W niedzielę po południu obrót w małych sklepach jest znikomy - tłumaczy Zbigniew Jarzyna, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, która skupia drobnych kupców i niewielkie sklepy sieciowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Griu 2009-10-01 16:46:03

  Prowadzę sieć sklepów osiedlowych i zdecydowanie jestem za ustawową likwidacją handlu w niedzielę.

  1. Obrót jest słaby.

  2. Pracownice pracują "za karę".

  3. Płacę więcej pracownikom niż w inne dni.

  4. Jest mniejsza obsada- więcej kradzieży.

  5.Zyskowność znikoma.

  Dlaczego jeszcze pracujemy? - bo wszyscy inni też handlują a zmanierowany do cna klient przyzwyczaił się , że otwarte jest "zawsze". Czekam na ustawę z autentycznym utęsknieniem. I oczywiście nie wierzę w żadne bajki p. Fallusa o zwiększeniu bezrobocia, biedy itd. itp.

 • wybory w okręgach jednomandatowych 2009-09-30 21:52:50

  jestem pracownikiem najemnym i w pełni popieram powyższe pomysły ponieważ w Polsce jest totalny wyzysk.Wekendy są i powinny być wolne dla wszystkich,a jeżeli ktoś ma pracować to niech ma za to odpowiednio zapłacone i kropka

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  10,99

 • Śr

  7,13

 • Min

  5,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane