Można dostać dotacje na założenie sklepu

Autor: Gazeta Prawna 9 kwietnia 2009 14:55

Beneficjent ubiegający się o wsparcie może otrzymać 300 tys. zł na realizację jednego projektu, o ile inwestycja generuje dodatkowe miejsca pracy - mówi Gazecie Prawnej Dawid Galus, główny specjalista ds. funduszy unijnych, Zespół ds. Funduszy Unijnych Bank BGŻ S.A.

Z pomocy mogą skorzystać podmioty, które w okresie ostatnich 2 lat nie uzyskały wsparcia z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach działania Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Jeżeli o wsparcie ubiega się nowo utworzony podmiot i zostanie mu przyznana pomoc, zobowiązany jest przedstawić w ARiMR zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, najpóźniej do dnia złożenia wniosku o płatność.

Wsparcie na inwestycje można otrzymać m.in. w zakresie: m.in. usług dla ludności; sprzedaży hurtowej i detalicznej; przetwórstwem produktów rolnych i leśnych. Koszty kwalifikowane, czyli te, które podlegają refundacji, to przede wszystkim koszty związane z przebudową lub remontem połączonym z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych wraz z zakupem instalacji technicznej; koszty zakupu maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu; koszty zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub rozwijanej działalności gospodarczej.

Dodatkowo można zrefundować m.in. koszty, które są bezpośrednio związane z przygotowaniem dokumentacji technicznej projektu. Jeżeli chodzi o możliwość ponoszenia kosztów kwalifikowanych projektu to w wyniku nowelizacji rozporządzenia można je ponosić również po złożeniu wniosku o dofinansowanie. To duże ułatwienie dla mikrusów, które nie muszą czekać na wynik oceny merytorycznej (ocena może potrwać nawet 5 miesięcy) i podpisanie umowy o dofinansowanie. Dotyczy to przede wszystkim tych firm, które i tak musiałyby rozpocząć inwestycje bez względu na to, jakim wynikiem zakończyłaby się ocena merytoryczna ich projektu.

Wnioski o przyznanie pomocy w ramach Działania 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 można składać od dnia 5 maja 2009 r. do dnia 18 maja 2009 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Filip 2015-03-20 11:11:25

  Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji :) "Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych" ciekawe..

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,89

 • Śr

  2,64

 • Min

  2,16

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane