Na założenie polskiego sklepu w Brukseli trzeba wydać 20 tys. euro

Autor: PAP 11 kwietnia 2010 15:21

W Brukseli jest ponad 30 polskich sklepów spożywczych, nieporównywalnie więcej niż w innych stolicach Europy. Ich klientami są głównie mieszkający tu Polacy, a właściciele narzekają na słabą promocję polskich produktów na belgijskim rynku.


"Wędliny, kwaśna śmietana +osiemnastka+ i biały ser - oto, co najchętniej chwalą u nas Belgowie. Ale i tak większość naszych klientów to Polacy - powiedział PAP właściciel najstarszego w Brukseli polskiego sklepu "Rarytas" Marek Kutyłowski, który w weekendy obsługuje do 700 klientów.

Według szacunków Kutyłowskiego polskich sklepów spożywczych w Brukseli - zwanych tu "alimentation polonaise" - jest około 30. Najwięcej tam, gdzie mieszkają Polacy - w Saint-Gilles, Etterbeek, Schaerbeek czy Anderlecht.

Kutyłowski zauważa, że na rynku polskich sklepów w Brukseli panuje spora rotacja. "Ich liczba rzeczywiście rośnie, ale zdarza się, że jednocześnie kilka z nich się zamyka. Koszt założenia własnego interesu wynosi tutaj około 20 tys. euro - a więc Polak, który przyjeżdża do Brukseli do pracy na budowie, może odłożyć na własny sklep w ciągu dwóch lat - wylicza Kutyłowski. W jego sklepie można dostać wyłącznie polskie produkty - nawet cola jest sprowadzana znad Wisły. - Zmianę wymogli na mnie klienci: ich zdaniem belgijski ocet czy woda mineralna smakują inaczej. Poza tym w Brukseli żyje wielu Polaków, którzy nie mówią w żadnym z języków urzędowych (francuskim lub niderlandzkim - PAP), więc produkty w polskich opakowaniach po prostu ułatwiają im życie" - powiedział Kutyłowski.

Oprócz sklepu prowadzi też piekarnię i dostarcza polski chleb do 40 innych sklepów w całej Belgii. Zaledwie pięć z nich prowadzą obcokrajowcy, reszta to polskie sklepy. Klientami jego piekarni są przede wszystkim Polacy i inni obywatele państw Europy Wschodniej.

Za niektóre polskie produkty trzeba zapłacić więcej niż za produkowane w Belgii, ale nie przeszkadza to polskim klientom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Anderlecht -rue ropsy cha 2015-02-13 23:56:54

  Bardzo proszę o sprowadzenie wędlin Firmy Słomiński - kaszczor - bardzo smaczne wędliny oraz wyroby garmażeryjne

  bardzo często robię zakupy w Roi du Jambon i właśnie tam zawsze kupuję wyroby tej firmy - POLECAM !!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,99

 • Śr

  7,24

 • Min

  3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane