Najemcę lokalu użytkowego można eksmitować na bruk, gdy nie płaci czynszu

Autor: Rzeczpospolita 6 stycznia 2010 12:07

Regulowanie opłat na bieżąco to podstawowy obowiązek najemcy. Wynika on z umowy najmu, a gdy nic nie mówi ona na ten temat, z kodeksu cywilnego. W razie nieregulowania zobowiązań umowę można wypowiedzieć - podaje Rzeczpospolita.

Właściciel może się pozbyć najemcy dopiero wtedy, gdy nie płaci on przez dwa okresy, na jakie się z nim umówił. Okresy te wcale nie muszą następować jeden po drugim. Zwyczajowo jest to okres miesiąca, ale może być także kwartał.

Najemca lokalu użytkowego nie jest chroniony przed eksmisją na bruk, tak jak najemca mieszkania. Można go więc eksmitować bez konieczności zapewniania lokalu socjalnego lub pomieszczenia tymczasowego, czyli donikąd.

Może się zdarzyć, że najemca zalega z czynszem dłużej niż rok. Wtedy właściciel ma prawo skorzystać z ustawowego prawa zastawu na rzeczach ruchomych znajdujących się w wynajmowanym lokalu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • juda 2010-11-23 21:01:31

    a co zrobic gdy najemca znika bez sladu ? jak wypowiedziec umowe? jak sie pozbyc lokatorow ktorzy mieszkaja w moim mieszkaniu a nie sa najemcami ?blagam o pomoc

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane