Netto pozytywnie ocenia zatrudnienie niepełnosprawnych

Autor: portalspozywczy.pl 1 lipca 2009 15:14

Sławomir Nitek, dyrektor sieci Netto mówi, że jedną z zachęt do zatrudnienia niepełnosprawnych w sklepach Netto była analiza comiesięcznych wydatków na obowiązkowe składki odprowadzane na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Zatrudniając niepełnosprawnych możemy uzyskać zwolnienie z części kosztów związanych z opłatami z tytułu PFRON - mówi dyrektor.

- Z naszych obserwacji wynika, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych ma bardzo wiele plusów: są one zmotywowane, zaangażowane, efektywnie pracują - ocenia Sławomir Nitek. - Do tego nasi klienci bardzo życzliwie reagują, kiedy widzą niepełnosprawnego pracownika w sklepie.

Proces rekrutacji osób niepełnosprawnych wspierają dwie agencje pracy tymczasowej Sanpro PTS z grupy IMPEL JOB Service oraz Randstad. W marcu rozpoczęły się spotkania z kandydatami podczas rozmów rekrutacyjnych, które przeprowadza kadra kierownicza Netto i pracownicy działu personalnego centrali koncernu w Motańcu.

Na placówki pilotażowe wyznaczono sklepy w Szczecinie, Kaliszu, Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Lesznie, Kościanie, Górze. - Na początku zatrudniliśmy 10 osób na stanowiskach sprzedawców - informuje dyrektor Nitek. - Warunkiem przyjęcia jest oczywiście chęć do pracy oraz posiadanie orzeczenia lekarskiego o takim stopniu niepełnosprawności, aby było możliwe sprawne wykonywanie obowiązków przez daną osobę. Po udanym pilotażu rozszerzyliśmy listę sklepów o kolejne w: Gdańsku, Gorzowie, Rumii, Choszcznie, Kamieniu Pomorskim, Koszalinie, Kołobrzegu, Słupsku, Chojnicach, Tucholi, Świnoujściu, Międzyzdrojach. Docelowo Netto Polska planuje zatrudnić nawet po jednej osobie niepełnosprawnej w każdej ze swoich 161 polskich placówek.

Z badań instytutu SMG/KRC wynika, że ok. 60 proc. firm nie jest zainteresowanych tworzeniem miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Na taką postawę wpływają skomplikowane i często zmieniające się przepisy prawne, dotyczące obowiązków pracodawców, niechęć do ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Kolejna przyczyna to obawa, że taka osoba może nagle zachorować lub wymagać dodatkowej pomocy, co uniemożliwi jej wywiązywanie się z obowiązków.

- Nie obawiamy się tych problemów - zaznacza Sławomir Nitek. - Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że osoby niepełnosprawne potrzebują więcej uwagi ze strony pracodawcy. Dlatego kierownicy naszych sklepach zostali specjalnie poinstruowani i wyznaczeni na opiekunów osób niepełnosprawnych.

Tylko jedna trzecia polskich firm poszukuje niepełnosprawnych pracowników przez urzędy pracy czy ogłoszenia. Nie dziwi zatem fakt, że w Polsce pracuje tylko 20 proc. z 3 mln osób niepełnosprawnych.

Netto jest obecne na polskim rynku od sierpnia 1995 roku, kiedy to otwarty został pierwszy sklep w Szczecinie. Sieć rozwija się na terenie Polski północnozachodniej. Liczba sklepów działających w Polsce wynosi 161. Netto posiada dwa centra dystrybucyjne: w Motańcu pod Szczecinem oraz w Domasławie pod Wrocławiem.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,58

  • Śr

    3,38

  • Min

    2,38

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane