Nie wszędzie oddamy zużyte baterie

Autor: dlahandlu.pl 7 września 2009 09:20

Pomimo iż od 28 sierpnia obowiązują nowe przepisy dotyczące zbiórki zużytych baterii m.in. w punktach handlowych okazuje się, że nie wszędzie klienci mogą skorzystać z tej możliwości.

Spośród 10 odwiedzonych przez nas sklepów spożywczych tylko w trzech można było zgodnie z przepisami pozostawić zużyte baterie. Skąd tak słaba statystyka? Przede wszystkim z niewiedzy. Aż w czterech sklepach, w których nie można było pozostawić zużytych baterii sprzedawcy nie wiedzieli, że od kilku dni mają obowiązek odbierać je od klientów. Wyraźnie widać więc, że brakuje skutecznej formy informowania szczególnie właścicieli małych sklepów niezrzeszonych w sieciach handlowych. Co ciekawsze dotyczy to jednak nie tylko sklepów niezależnych - jedna z placówek, której właściciel nieświadomy był istnienia nowych wymogów, to obiekt należący do jednej z ogólnokrajowych sieci. Według niego z centrali nie otrzymał żadnych nowych wytycznych dotyczących sprzedaży baterii czy tez obowiązku posiadania pojemników na zużyte produkty.
W dwóch kolejnych sklepach zapewniono nas, że pojemniki na zużyte bateria pojawią się w najbliższych dniach. Ich właściciele są bowiem w trakcie finalizacji rozmów z odbiorcami baterii. Na pytanie dlaczego zwlekali z podpisaniem stosownych umów i czy nie obawiali się kontroli już w pierwszych dniach obowiązywania wymogu odpowiadają, że organy kontrolne zazwyczaj łagodniej podchodzą do takich przypadków.
Właściciel jednego ze sklepów w dość zasadniczych słowach wypowiedział się na temat celowości wprowadzania podobnych wymogów i dodał, że nie planuje póki co wprowadzania pojemnika na zużyte baterie. Nie przekonały go nasze argumenty o nieodpłatnym charakterze zbiórki i grożących za niespełnienie wymogu grzywnach.

Okazuje się, że niedoinformowanych sklepikarzy można znaleźć nie tylko na prowincji ale również w Warszawie. To tam zlokalizowane są dwa z czterech sklepów, gdzie nie słyszano o nowym wymogu. O niewystarczającym poziomie informacji na ten temat można również mówić w przypadku klientów. Nawet w sklepach, gdzie pojemniki już są nie widać większego zainteresowania korzystaniem z nich. - Pojemnik stoi u nas od prawie miesiąca. W tym czasie dosłownie kilka osób wrzuciło do niego baterie - twierdzi jeden z ekspedientów w sieciowym sklepie w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,26

  • Śr

    4,23

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane