Niesolidny franczyzobiorca naraża na szwank reputację całego systemu

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 2 marca 2010 11:34

Franczyzodawca może kontrolować utrzymywanie jakości usług i towarów oferowanych przez franczyzobiorcę. Przestrzeganie standardów ma dla franczyzodawcy pierwszoplanowe znaczenie, gdyż niesolidny franczyzobiorca naraża na szwank reputację całego systemu. Innym ograniczeniem może być wyłączność sprzedaży na ściśle określonym terenie, a także ustalenia, jakimi towarami można handlować i z jakich źródeł zaopatrzenia korzystać - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Z punktu widzenia franczyzobiorcy takie ograniczenia mogą blokować lub hamować jego rozwój. Z kolei błędna polityka franczyzodawcy może się odbijać na rentowności działalności franczyzobiorcy.
Przed przystąpieniem do sieci franczyzowej należy mieć własny biznesplan. Frnaczyzobiorca musi się także liczyć z tym, że korzystanie z czyjegoś konceptu, marki i know-how kosztuje, a umowa wiążąca obie strony zawiera ograniczenia dotyczące możliwości sprzedaży przedsiębiorstwa przez franczyzobiorcę.
Z drugiej strony istnieje możliowość dokupienia licencji w innej sieci. Umowy o cobrandingu najczęściej zawierane są pomiędzy centralami sieci (jedna z firm wynajmuje drugiej część swojej powierzchni, a sprzedawane produkty się uzupełniają). Taki układ sprawdza się np. gdy sieć supermarketów spożywczych współpracuje z siecią piekarni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,36

  • Śr

    3,76

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane