O opakowanie na zużyte baterie powinien zadbać właściciel sklepu

Autor: Marcin Złoch, dlahandlu.pl 4 marca 2010 10:20

Sprzedawca detaliczny baterii, w którego sklepie powierzchnia sprzedaży przekracza 25 m2, jest zobowiązany do przyjęcia zużytych baterii od użytkownika końcowego. Zorganizowanie i sfinansowanie zbiorki i jej obsługi spływa ustawowo na importera/ producenta baterii.

Zbiórka w sklepie powinna łączyć się z udostępnieniem pojemnika na zużyte baterie. Sprzedawca nie może żądać zapłaty za przyjęcie baterii. Właściciel sklepu może zwrócić stare baterie w hurtowni, w serwisach, specjalnych punktach zbiórki, czy w firmach zajmujących się odbieraniem odpadów komunalnych na terenie danej gminy. Możliwe jest też podpisanie umowy z wyspecjalizowaną firmą zajmująca się zbieraniem zużytych produktów i recyklingiem. Niestety nie ma danych i statystyk, z których można by wywnioskować jak wygląda stan realizacji zapisów prawa.
- Jeżeli mamy sklep "OSIX i Synowie S-ka" to ten sklep jest obsługiwany albo przez producenta np. Duracell, Varta, Panasonic, lub przez przedstawiciela hurtownika np. Mercato. W obu tych przypadkach OSIX kontaktuje sie z przedstawicielami i prosi o pojemniki. Dostawcy baterii mają za zadanie dostarczyć nowe baterie i odebrać zebrane, które przewożą do centrów logistycznych hurtowników lub wyznaczonych miejsc przez producenta/impotera, z których firmy takie jak nasza odbierają ilości zbiorcze - wyjaśnia Marek Osik, wiceprezes firmy Proeko.
Pojemniki na zużyte baterie pojawiły się w super i hipermarketach, jednak w mniejszych placówkach są bardzo rzadkie.
- Pojemniki służące do zbierania zużytych baterii w miejscach odbioru powinny być ustawione w miejscu publicznie dostępnym. Ponadto zakazane jest zbieranie zużytych baterii wraz z innymi odpadami w tym samym pojemniku - informuje Marek Osik.
W miejscu odbioru powinna znajdować się czytelna i dostępna dla użytkownika końcowego informacja na temat możliwości oddania zużytych baterii w tym miejscu. Informacja, ta może być
umieszczona na pojemniku z zużytymi bateriami.
- Ważną informacją dla właścicieli sklepów może być, że przy sprzedaży użytkownikowi końcowemu nowych baterii nie wykazuje się oddzielnie kosztów zbierania, przetwarzania i recyklingu - informuje Marek Osik.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,29

  • Śr

    1,65

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane