Odśnieżanie dachów i chodników jest tańsze niż ewentualne odszkodowania wypadkowe

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 19 stycznia 2010 13:13

Jerzy Krotoski, adwokat z Kancelarii Krotoski Adwokaci w Dzienniku Gazecie Prawnej wyjaśnia, że właściciel ma obowiązek uprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z chodników położonych wzdłuż nieruchomości - nawet gdy do niego nie należą.

Gdy właściciel nie odśnieża nieruchomości może zostać zalecone wykonanie zastępcze na koszt zobowiązanego właściciela nieruchomości. Możliwe jest także zastosowanie grzywny w celu przymuszenia. Dodatkowo niewykonanie obowiązku odśnieżania stanowi wykroczenie zagrożone grzywną w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł. Ukarany może odmówić przyjęcia mandatu, co wiąże się z przekazaniem sprawy do rozstrzygnięcia przez sąd.

Niezależnie od odpowiedzialności za wykroczenie właściciel, który zaniechał odśnieżania, powinien liczyć się z możliwością poniesienia odpowiedzialności cywilnej na zasadzie winy, w razie zaistnienia wypadku na chodniku. Może zatem się zdarzyć, że właściciel będzie zobowiązany wypłacić odszkodowanie, zadośćuczynienie za krzywdę bądź nawet rentę. 

Właściciel lub zarządca jest też obowiązany do kontrolowania stanu obiektu po wystąpieniu intensywnych opadów atmosferycznych, są niezależne od obowiązku okresowego kontrolowania elementów budynku. W przypadku obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 mkw. lub powierzchni dachu przekraczającej 1000 mkw. kontrolę przeprowadza się co najmniej dwa razy w roku. Budynki niespełniające powyższych parametrów objęte są obowiązkiem przeprowadzenia kontroli raz do roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,49

  • Śr

    5,15

  • Min

    3,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane