Opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów dotkliwe dla właścicieli lokali handlowych

Autor: Gazeta Wyborcza 27 stycznia 2010 09:17

Dla wielu przedsiębiorców zabójcza może okazać się tegoroczna podwyżka opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów - informuje Gazeta Wyborcza.

Opłaty są nawet kilkadziesiąt razy wyższe niż dotychczas. Ministerstwo Gospodarki przygotowało więc projekt ustawy "o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców", który zakłada, że podwyżki nie będą mogły przekraczać połowy dotychczasowej opłaty.

Wzrost opłat z tego tytułu to także efekt wieloletnich zaniedbań. Niektóre gminy nie aktualizowały wartości gruntów nawet po kilkanaście lat, choć mogą to robić co rok. Dopiero kryzys zmusił je do działania. Dzięki opłatom za użytkowanie wieczyste chcą podreperować swoje budżety. Jeśli grunt jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe, opłata roczna stanowi równowartość 1 proc. wartości działki, a jeśli pod działalność usługową - 3 proc. Problem w tym, że rzeczoznawcy, którzy na zlecenie gmin wyceniają wartość gruntów, biorą pod uwagę transakcje zawierane w danym rejonie w ciągu ostatnich dwóch lat. A pamiętajmy, że był to okres boomu na rynku nieruchomości. Zwłaszcza w 2007 r. ceny były bardzo wysokie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane