Opłaty za wydawanie foliówek nie wstrząsną handlem

Autor: dlahandlu.pl 26 sierpnia 2009 09:14

Opłaty za wydawanie foliówek nie wstrząsną handlem

Zdaniem handlowców wprowadzenie opłat za wydawanie torebek foliowych w sklepach sprawi, że klienci jeszcze chętniej niż dotychczas korzystać będą z toreb wielokrotnego użytku. – Jeśli klient będzie musiał tak czy inaczej zapłacić za torbę, to będzie wolał przeznaczyć pieniądze na produkt, który posłuży mu dłużej niż tylko jeden raz – uważa Anna Jaworska, właścicielka jednego z osiedlowych sklepów spożywczych w stolicy.

W tej chwili i tak w praktyce większość dużych sieci handlowych i coraz większa liczba małych sklepów pobiera już opłaty za torebki foliowe. - Dla nas zmiana ta oznacza, że zamiast do kasy sklepu pieniądze ze sprzedaży torebek foliowych trafiać będą do budżetu Państwa. Trudno sobie bowiem wyobrazić sytuację, że klient będzie chciał zapłacić za torebkę foliową 80 groszy - mówi nam właścicielka sklepu samoobsługowego na warszawskim Ursynowie.

W projekcie rozporządzenia przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska pojawił się zapis o wprowadzeniu opłaty recyklingowej w wysokości 40 groszy od każdej torebki foliowej wydanej przez sklep klientowi. W ten sposób Ministerstwo chce ograniczyć negatywny wpływ foliowych opakowań na środowisko.

Według Anny Jaworskiej w początkowej fazie pobierania opłat za torebki foliowe klienci będą z pewnością niezbyt przychylnie nastawieni. - Sądzę jednak, że nie potrwa to długo. Wprowadzenie do użytku toreb ekologicznych było pierwszym krokiem do wyeliminowania opakowań foliowych. Wprowadzenie obowiązkowych opłat za ich wydawanie jest jego naturalną konsekwencją i sądzę, że nie powinno to wywołać gwałtownych protestów klientów - uważa nasza rozmówczyni. Według niej torby ekologiczne sprzedają się coraz lepiej i coraz większa liczba klientów kupuje je przy okazji zakupów w sklepie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,80

  • Śr

    1,27

  • Min

    0,87

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane