Papierosy będą droższe o 50 gr a nie 30 gr, jak zapowiadano

Autor: Rzeczpospolita 26 stycznia 2010 14:33

W 2010 r. palacze mogą odczuć skutki podwyżki akcyzy już w pierwszym kwartale. Średnio paczka papierosów zdrożeje w tym roku o ok. 50 groszy - podaje Rzeczpospolita.

Cena niektórych marek poszła w górę już na początku tego roku, czyli tuż po tym jak akcyza na papierosy wzrosła o ok. 5 proc. Podwyżki, o średnio 80 gr na paczce, wprowadził np. Imperial Tobacco Polska, trzeci gracz na krajowym rynku papierosów. Ministerstwo Finansów policzyło, że jeżeli producenci przerzucą podwyżkę akcyzy w całości na cenę papierosów, to paczka zawierająca 20 sztuk zdrożeje przeciętnie o 33 gr. Przy takiej skali podwyżki średnia cena wyniesie 8,09 zł. Nieoficjalne szacunki mówią jednak, że średnia podwyżka może być wyższa ze względu np. na doliczany do papierosów podatek VAT. Może ona wynieść w tym roku ok. 50 gr.

Podwyżka będzie jednym z głównych powodów dalszego spadku sprzedaży papierosów. Według firmy Cyber Service w 2009 r. sprzedaż papierosów zmniejszył się w Polsce o 3,5 proc.  Spadek sprzedaży papierosów może pogłębić także ustawa antynikotynowa, nad którą aktualnie pracuje Sejm. Zakłada ona m.in. całkowity zakaz palenia w lokalach gastronomicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,99

  • Śr

    1,48

  • Min

    0,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane