Papierosy bez ekspozycji nie będą sprzedawały się w systemie impulsowym

Autor: dlahandlu.pl 22 stycznia 2010 12:46

Zdaniem Dariusza Janczewskiego, właściciela sklepu Verdes zaostrzenie przepisów ustawy anynikotynowej dotyczącej ekspozycji papierosów spowoduje spadek sprzedaży papierosów. Jego zdaniem część klientów bez impulsu wzrokowego zapomni o zakupie paczki przy okazji robienia innych zakupów. Może to oznaczać pogorszenie się sytuacji wielu sklepikarzy.

Dodatkowo sklepy mogą stracić gadżety promocyjne, które teraz koncerny tytoniowe oferują za ciekawą ekspozycję ich produktów. Jeżeli ustawa przeszłaby w dotychczasowym kształcie dużym zagrożeniem byłoby też ewentualne ściganie właściciela sklepu za nieprzestrzeganie przepisów o pokazywaniu papierosów w placówce handlowej.

Zdaniem Dariusza Janczewskiego sprzedaż papierosów coraz bardziej wiąże się z lojalnością klientów wobec niższej ceny, niż wobec konkretnej marki. Powoduje to, że klienci częściej mówią ile chcą wydać na paczkę, niż jakie ona powinna być marki. Zlikwidowanie ekspozycji jeszcze bardziej ugruntuje te przyzwyczajenia. Jednocześnie właściciel sklepu przyznaje, że dla sprzedawcy to trudna rola sprzedawać towar bez możliwości jegoo pokazywania.

Verdes to dwa sklepy, należące do jednego właściciela, działające w Ząbkach i Wesołej. W oferie sklepu jest 130 gatunków papierosów z ok. 300 dostępnych na rynku.

Przygotowana przez sejmową Komisję Zdrowia ustawa antynikotynowa zakłada, że właściciele sklepów będą musieli ukrywać pod ladą sprzedawane marki papierosów. Klient będzie musiał poprosić o konkretną markę, a sklepikarz nie bedzie mu mógł podpowiedzieć, że ma w ofercie też inne papierosy. Za złamanie zakazu ekspozycji papierosów właścicielom sklepów i kiosków groziłoby nawet 200 tys. zł i kara do roku pozbawienia wolności. Zdaniem przedstawicieli koncernów tytoniowych taka kara byłaby niewspółmierna do wykroczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8529

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane