Papierosy na celowniku

Autor: dlahandlu.pl 18 czerwca 2009 09:09

Papierosy na celowniku

Od początku roku handlowcy zaskakiwani są coraz nowymi pomysłami związanymi z obrotem papierosami. Na początku była kwestia zdjęcia papierosów z widocznych miejsc w sklepach, potem wyprzedaż papierosów ze starymi banderolami, nieaktualnymi ze względu na wzrost akcyzy, a ostatnio pomysłem na wprowadzenie koncesji na sprzedaż papierosów w sklepie.

- Takie informacje są przerażające, ale dopóki to tylko pomysły to staram się je ignorować, bo wiele lat pracuję w handlu i słyszałam już o całej masie propozycji, które nigdy nie weszły w życie. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie - mówi Jadwiga Kozłowska ze sklepu osiedlowego na warszawskim Muranowie.
Niedawno Ministerstwo Zdrowia poparło poselski projekt ustawy antynikotynowej. Zakłada on między innymi obowiązek usunięcia papierosów z widocznych miejsc. Sprzedawcy nie mieliby również prawa informowania jakie papierosy są dostępne w asortymencie sklepu. Handlowcy krytycznie wypowiadają się o pomyśle. - Jeżeli zaczniemy wprowadzać kolejne restrykcje związane z ich sprzedażą to nie ma sensu liczyć na jakieś wymierne efekty - przekonuje Wojciech Śliwa, właściciel delikatesów Paleo.

Od początku roku obowiązują nowe, zwiększone stawki podatku akcyzowego i nowe wzory banderol na produkty tytoniowe. Dla mniejszych sklepów wyprzedanie starych zapasów stanowi problem, aby nie zostać z towarem po 30 czerwca sklepikarze wyprzedają je w promocji, aby stracić możliwie jak najmniej. W wyniku ostatniej zmiany akcyza na papierosy wzrosła o ok. 18 proc. W przypadku gdy handlowcy zostaną ze starymi partiami towarów, będą musieli na stare znaki akcyzowe nakleić tzw. banderole legalizacyjne, których cena wynosi, 1,30 zł. Nie będą mieli możliwości doliczenia jej do ostatecznej ceny paczki papierosów.
Ostatni pomysł parlamentarzystów to projekt, aby papierosy można było kupić tylko w sklepach i kioskach, które dostaną specjalną koncesję na obrót tytoniem. Każdy sprzedawca - sklepikarz lub kioskarz - będzie musiał wystąpić do urzędu gminy o wydanie zezwolenia na obrót papierosami. - To próba obciążenia sklepów kolejnym podatkiem - ocenia Jadwiga Kozłowska. - Im więcej obostrzeń administracyjnych tym gorzej dla handlu i klienta. Przy założeniu, że sprzedaż papierosów stanowi około 5% całego obrotu, natomiast marże detaliczne są bardzo niskie są sklepy, które już dziś zastanawiają się nad opłacalnością handlu tym asortymentem. Jeżeli do tego dojdą inne opłaty np. z tytułu wykupu koncesji, spowoduje to dalsze zmniejszenie rentowności sprzedaży. W dobie osłabienia koniunktury zakupów oraz rosnącej szarej strefy ciężko będzie przerzucić koszty koncesji na klienta i z pewnością takie posuniecie w żaden sposób nie przyczyni się do zmniejszenia zakupu papierosów przez społeczeństwo - ocenia Agnieszka Lauk, z Vita Idea, prowadzącej sieć sklepów Rosa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane