Piątek to ostatni dzień na zlecenie pracodawcy rozliczenia podatku

Autor: Kurier Lubelski 8 stycznia 2010 09:39

Jeszcze praktycznie tylko dzisiaj pracownik może zgłosić pracodawcy, iż chce, aby to on rozliczył z fiskusem dochody za 2009 rok. Ustawowo termin mija 10 stycznia, ale w tym roku wypada to w niedzielę - informuje „Kurier Lubelski".

Pracownik musi złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie - formularz PIT 12 - w którym wpisuje tylko swoje dane i adres właściwego urzędu skarbowego. Z możliwości rozliczenia przez pracodawcę może skorzystać każdy podatnik, który w ubiegłym roku uzyskał dochody tylko u jednego pracodawcy i nie miał żadnych innych dochodów oraz nie zamierza korzystać z jakichkolwiek odliczeń, a także nie zamierza rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Kolejnym ułatwieniem dla pracownika jest fakt, iż podatnik nie ponosi konsekwencji za błędne wypełnienie zeznania, odpowiedzialność za rzetelne wypełnienie zeznania spoczywa na pracodawcy. Jeśli z rozliczenia wynika, że należy dopłacić zaległy podatek, to pracownik nie będziemy musiał osobiście fatygować się do urzędu skarbowego, ponieważ dopłatę uiści pracodawca, zmniejszając o jej wysokość wynagrodzenie za najbliższy miesiąc. W przypadku wykazania nadpłaty pracodawca zmniejszy zapłaconą do urzędu skarbowego zaliczkę na poczet podatku dochodowego za następny miesiąc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    6,26

  • Śr

    4,23

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane