Piątek to ostatni dzień na zlecenie pracodawcy rozliczenia podatku

Autor: Kurier Lubelski 8 stycznia 2010 09:39

Jeszcze praktycznie tylko dzisiaj pracownik może zgłosić pracodawcy, iż chce, aby to on rozliczył z fiskusem dochody za 2009 rok. Ustawowo termin mija 10 stycznia, ale w tym roku wypada to w niedzielę - informuje „Kurier Lubelski".

Pracownik musi złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie - formularz PIT 12 - w którym wpisuje tylko swoje dane i adres właściwego urzędu skarbowego. Z możliwości rozliczenia przez pracodawcę może skorzystać każdy podatnik, który w ubiegłym roku uzyskał dochody tylko u jednego pracodawcy i nie miał żadnych innych dochodów oraz nie zamierza korzystać z jakichkolwiek odliczeń, a także nie zamierza rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Kolejnym ułatwieniem dla pracownika jest fakt, iż podatnik nie ponosi konsekwencji za błędne wypełnienie zeznania, odpowiedzialność za rzetelne wypełnienie zeznania spoczywa na pracodawcy. Jeśli z rozliczenia wynika, że należy dopłacić zaległy podatek, to pracownik nie będziemy musiał osobiście fatygować się do urzędu skarbowego, ponieważ dopłatę uiści pracodawca, zmniejszając o jej wysokość wynagrodzenie za najbliższy miesiąc. W przypadku wykazania nadpłaty pracodawca zmniejszy zapłaconą do urzędu skarbowego zaliczkę na poczet podatku dochodowego za następny miesiąc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11272

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane