REKLAMA
REKLAMA

Pieczywo w śląskich sklepach w 78 proc. złej jakości

Autor: Gazeta Wyborcza 17 lipca 2009 10:28

Pieczywo sprzedawane w sklepach w woj. śląskim jest zwykle źle oznaczone, w niektórych przypadkach także niewłaściwej jakości, niedoważone i przeterminowane - takie wnioski płyną z kontrololi inspekcji handlowej. Inspekcja miała zastrzeżenia aż do 78 proc. zbadanych partii towaru - podaje Gazeta Wyborcza.

REKLAMA

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach przeprowadził 15 kontroli w placówkach detalicznych w regionie, m.in. w Katowicach, Tychach, Bielsku-Białej i Częstochowie. Wśród wykrytych nieprawidłowości znalazły się m.in. niewłaściwa jakość towarów oraz ich nieprawidłowe oznakowanie. Klienci w skontrolowanych sklepach byli nierzetelnie obsługiwani - nieprawidłowo wyliczano należności, nie zgadzała się faktyczna waga pieczywa oferowanego luzem z deklarowaną, sprzedawcy posługiwali się nielegalizowanymi wagami.

 Ogółem zbadano 184 partie różnego rodzaju pieczywa, ciast i bułki tartej. Zakwestionowano aż 144 z nich (78 proc.). Kontrolujący organoleptycznie sprawdzili jakość 45 partii pieczywa oferowanego luzem. Zakwestionowano pięć z nich, np. ze względu na zdeformowany kształt, zabrudzenie i przypalenie skórki dolnej lub niedopieczenie.

Kontrola wykazała, że czasem klienci kupowali zupełnie inny towar niż wskazywała oferta. W jednym przypadku sprzedawane bułki nazwano grahamkami, choć do ich produkcji nie zastosowano mąki typu graham. Podobnia sytuacja dotyczyła "kajzerek żytnich", do których produkcji użyto zaledwie 17 proc. mąki żytniej.

Po kontroli skierowano jeden wniosek do sądu rejonowego, 29 wystąpień do inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, a także wystąpienia do urzędów miar i do organów nadzoru sanitarnego. W czasie kontroli wymierzono mandaty w łącznej wysokości 3450 zł. 

  • Anda 2009-08-21 19:03:03

    Zapraszamy do zachodniopomorskiego!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12491

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA