PIP karze firmy za zbyt niskie temperatury w pomieszczeniach

Autor: Gazeta Wyborcza 16 lutego 2010 13:51

W styczniu tylko w Warszawie do inspekcji pracy trafiło 70 skarg, że pracodawcy nie zapewniają odpowiednich warunków pracy zimą. Łamanie tych przepisów jest wykroczeniem i pracodawca może zostać ukarany grzywną do 1000 zł - podaje Gazeta Wyborcza.

Gdy pracodawca nie przyjmie mandatu lub inspektor PIP uzna, że to zbyt mała kara, sprawa może znaleźć się w sądzie grodzkim. Tam grozi już kara 5 tys. zł grzywny. Gdy PIP udowodni, że w firmie prawa pracownicze łamane są złośliwie i stale, można złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury.

Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom: minimum 14 st. C w pomieszczeniach, w których pracują fizycznie, lub minimum 18 st. C w pomieszczeniach, w których wykonują lekką pracę fizyczną lub biurową, gdy pracują na otwartej przestrzeni - pomieszczenie do ogrzania się. Musi być w pobliżu, chronić przed opadami, umożliwiać przygotowanie ciepłego posiłku. Temperatura w środku - minimum 16 st. C, zatrudnionym w systemie ciągłym przy pracach na zewnątrz - posiłki regeneracyjne i napoje. Ich rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do wykonywanej pracy. Ciepłe napoje wydaje się zawsze, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 10 stopni.

Zgodnie z art. 210 § 1 kodeksu pracy pracownik ma prawo przestać pracować, jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. Co więcej, w sytuacji gdy pracodawca nie usuwa zagrożenia, pracownik ma prawo opuścić miejsce pracy, zawiadamiając o tym przełożonego.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,74

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane