REKLAMA
REKLAMA

Płace pracowników sprzedaży rosną

Autor: wirtualnapolska.pl 9 kwietnia 2009 13:50

Raport płacowy przygotowany przez firmę Advisory Group Test, pokazuje, że handlowcy mogą spodziewać się w 2009 r. wzrostu wynagrodzeń od 2,5 do ponad 6 %, w zależności od zajmowanego stanowiska.

REKLAMA

Najmniej wzrosną płace członków zarządów firm handlowych, a najwięcej specjalistów i szeregowych pracowników, od pracy których uzależniona jest wielkość sprzedaży firmy. Średnia płaca całkowita (z premiami i prowizjami) handlowców w Polsce wynosi obecnie 5 180 zł, ale jest dużą rozpiętość wysokości wynagrodzenia na różnych stanowiskach.

Dyrektor sprzedaży zarabia średnio 16 839 zł, kierownik działu 9 340 zł, a regionalny kierownik sprzedaży 9 726 zł. Kierownik ds. kluczowych klientów może liczyć na 7 098 zł, specjalista sieci handlowych i inżynier sprzedaży zarabiają już o około dwa tysiące złotych mniej (odpowiednio 5 609 zł i 5 522 zł).

Pensje pozostałych pracowników pionu sprzedażowego nie przekraczają pięciu tysięcy złotych. Na konto przedstawiciela handlowego wpływa średnio 4 231 zł, a kierownika sklepu 4 369 zł. Najmniej zarabiają telemarketerzy i sprzedawcy (około 3 400 zł). Bardzo istotnymi czynnikami różnicującymi wysokość wynagrodzeń w działach sprzedaży były: własność firmy, wielkość zatrudnienia i sektor działalności. 

W sprzedaży najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby zatrudnione w firmach małych i średnich. Czynnikiem różnicującym wynagrodzenia w bardzo dużym stopniu jest rodzaj własności firmy. W pionie sprzedaży osoby pracujące w przedsiębiorstwach polskich zarabiały średnio 4 509 zł brutto, a zatrudnione w firmach zagranicznych - 5 782 zł brutto. O wysokości wynagrodzenia decyduje też sektor, w którym pracują handlowcy. Sektor produkcyjny był tym, w którym najlepiej zarabiano w pionie sprzedaży.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA
  • Max

    4,60

  • Śr

    3,11

  • Min

    2,20

» Produkty » Sklepy » Regiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA