Płace rosną wolniej a rynek pracy ma się gorzej

Autor: Rzeczpospolita 17 marca 2009 16:19

Przeciętne wynagrodzenie brutto w lutym 2009 r. wyniosło 3195,56 zł, co oznacza, że w skali roku wzrosło o 5,1 proc., a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Jednak roczna dynamika zatrudnienia w lutym była ujemna

Ekonomiści szacowali, że wynagrodzenie w lutym 2009 r. wzrośnie o 5,2 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadnie o 0,3 proc. Przeciętna płaca w styczniu wynosiła 3216 zł.

- Dynamika płac cały czas jest na plusie i można oczekiwać, że do końca roku pozostanie na plusie, ale wyraźnie spowalnia i w lutym była na najniższym poziomie od kilku lat - mówi Piotr Bujak, starszy ekonomista Banku Zachodniego WBK w Warszawie.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w lutym 2009 roku było zatrudnionych 5351,7 tys. osób, czyli o 0,2 proc. mniej niż w lutym rok wcześniej i o 0,4 proc. mniej wobec stycznia.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie w lutym w skali roku nie zmieni się, a miesiąc do miesiąca spadnie o 0,3 proc.

- Sytuacja na rynku pracy zdecydowanie się pogarsza, ponieważ w lutym roczna dynamika zatrudnienia była ujemna, jest to pierwszy spadek od końcówki 2004 roku. Dane pokazują, że skutki spowolnienia gospodarczego przekładają się na rynek pracy i można się spodziewać, że ten trend będzie się pogłębiał. W ślad za spadkiem zatrudnienia zmniejsza się też presja na wzrost płac. Pozytywna niespodzianka w styczniu okazała się jednorazowa i była związana z przesunięciem wypłaty bonusów ze względu na obniżkę podatku dochodowego. Kolejne miesiące powinny pokazać również kontynuację tej tendencji, bo przy wzroście bezrobocia siła przetargowa pracowników jest niewielka, nie będzie presji na wzrost płac - mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,50

  • Śr

    6,94

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane