Płatności bezstykowe znacznie skracają czas zakupów

Autor: Marcin Złoch, dlahandlu.pl 30 listopada 2009 09:05

Płatności bezstykowe znacznie skracają czas zakupów

W punktach handlowych możliwe jest dokonywanie płatności za drobne zakupy w technologii zbliżeniowej PayPass. Jest to nowa technologia dlatego takie czytniki są rzadkim widokiem. Korzystając z systemu PayPass na razie można zapłacić np. w sklepach sieci Żabka i punktach Ruchu. Firma eService, oferujący obsługę kart bezstykowych firmowanych przez Visa, jak i MasterCard zamierza dotrzeć z ofertą czytników do szerszej grupy sklepów, także indywidualnych.

Płatność kartą bezstykową sprowadza się do zbliżenia jej do specjalnego czytnika na odległość kilku centymetrów. Czytnik kart zbliżeniowych podłączony jest z kasą sklepu. Transakcja do 50 złotych nie wymaga podpisu, ani kodu PIN. Dopiero powyżej określonego limitu, dla bezpieczeństwa transakcji wymagane jest dodatkowe potwierdzenie transakcji przez klienta.
- Usługa pozwala na szybkie i bezpieczne przeprowadzanie transakcji płatniczych na małe kwoty. Wprowadzona została z myślą o przyspieszeniu codziennych płatności za drobne zakupy, ponieważ realizowana jest szybciej niż transakcja kartą płatniczą czy gotówką. Transakcja gotówkowa trwa średnio 33,7 sek., kartą płatniczą tradycyjną, bez podpisu - 26,7 sek., a transakcja kartą bezstykową tylko 12,5 sek., co oznacza oszczędność czasu aż o ponad 21 sekund - informuje Arkadiusz Kazanecki z firmy eService.
Żeby klient posiadający tego typu kartę mógł z niej skorzystać, sklep musi być wyposażony w specjalny czytnik dostarczany przez Mastercard.
- Uruchomienie usługi płatności bezstykowych nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Potem koszty, czyli prowizja od transakcji, związane z obsługą transakcji są takie same jak w przypadku transakcji dokonywanych tradycyjną kartą, prowizja od transakcji nie zależy od wartości transakcji - informuje Arkadiusz Kazanecki.
Przedstawiciel eService szacuje, że wielkość rynku wynosi ponad 2 tys. czytników przystosowanych do obsługi transakcji bezstykowych, z czego większość do czytniki eService. Plany spółki zakładają dalszy rozwój usługi, przy czym działalność w tym zakresie uzależniona jest od rozwoju rynku wydawnictwa kart bezstykowych. Banki podają, iż koniec roku liczba kart wyniesie 270 tys. PO 3 Q jest około 195 tys. kart Visy i MasterCard.
Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,50

  • Śr

    4,80

  • Min

    2,89

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane