REKLAMA
REKLAMA

Początek roku to czas wyboru formy opodatkowania

Autor: Rzeczpospolita 28 grudnia 2009 10:35

Na początku nowego roku przedsiębiorcy muszą podjąć wiele istotnych decyzji co do formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i sposobu rozliczenia z fiskusem - informuje „Rzeczpospolita".

REKLAMA
Gdy zdecydują się na jakąś zmianę, powinni o tym poinformować urząd skarbowy, składając stosowne oświadczenia, wnioski i zawiadomienia. Można to zrobić osobiście w urzędzie lub wysłać oświadczenie pocztą, wówczas decyduje data stempla pocztowego (a nie data wpływu pisma do urzędu). W obu wypadkach warto zachować potwierdzenie złożenia/nadania tego dokumentu.
Ważne jest, by nie przekroczyć terminów wyznaczonych w przepisach podatkowych. Ten, kto się spóźni - nawet o jeden dzień - nieodwracalnie pozbawia się możliwości wyboru.
Pierwszą z ważnych dat jest 20 stycznia. Najpóźniej tego dnia przedsiębiorcy powinni poinformować o zmianie formy opodatkowania (np. przejściu z ryczałtu ewidencjonowanego na podatek rozliczany według skali podatkowej czy z podatku według skali na liniowy).
Kolejna data to 20 lutego. W 2010 r. dzień ten przypada w sobotę, więc czas na podjęcie decyzji wydłuża się do poniedziałku 22 lutego.
Nadal oczywiście obowiązuje zasada, że jeśli nic w stosunku do ubiegłego roku nie chcemy zmieniać - tzn. gdy pozostajemy przy dotychczasowej formie opodatkowania i sposobie rozliczenia, nie musimy opowiadać się fiskusowi. Nie musimy też w zasadzie składać żadnych oświadczeń, gdy zmiana spowodowana jest tym, że z mocy przepisów ustawy tracimy prawo do dotychczasowego sposobu opodatkowania (nie spełniamy wymaganych prawem warunków).

WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA