Podatek liniowy nie jest opłacalny dla wszystkich

Autor: Gazeta Prawna 4 lutego 2010 09:52

Dotychczas z roku na rok przybywało przedsiębiorców opodatkowanych liniowym PIT. W 2010 roku ta tendencja może się odwrócić ze względu na dwie stawki PIT - 18 i 32 proc. Podatek liniowy będzie opłacalny tylko dla podatników z wysokimi dochodami - czytamy w „Gazecie Prawnej".

Wybór opodatkowania według stawki liniowej 19-proc. opłaca się tym podatnikom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, których dochód do opodatkowania - czyli po potrąceniu kosztów uzyskania przychodu - w 2010 roku wyniesie zdecydowanie więcej niż 85,5 tys. zł. W ten sposób - jak tłumaczy dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW - nadwyżka ich dochodu nie będzie opodatkowana stawką 32-proc., jaką musieliby zapłacić, rozliczając się według skali PIT.
- Jeżeli roczny dochód do opodatkowania u danego podatnika nie jest wyższy od tej kwoty, ekonomicznie bardziej korzystne jest rozliczenie podatku na zasadach ogólnych, gdyż wtedy stawka podatku wyniesie 18 proc., a więc o 1 punkt procentowy mniej niż w przypadku stawki liniowej - sugeruje dr Janusz Fiszer.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane