POHiD: Opłaty półkowe są niezbędne w handlu

Autor: portalspożywczy.pl 13 lipca 2009 13:27

- Warto postawić tezę wyraźną i niepopularną - opłaty dodatkowe są elementem niezbędnym handlu, a jako takie są jednym z głównych instrumentów konkurowania dostawców o powierzchnię, dobrą pozycję na tej powierzchni, ekspozycję, itp. - stwierdza dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Andrzej Faliński.

W ocenie dyrektora POHiD sprawa odpłat dodatkowych ma niemal zawsze ten sam przebieg. - Silne dostawcze firmy wskazują warunki na jakich ich produkty mają być obecne na powierzchniach handlowych. Oferują określone opłaty za usługę czynioną wobec ich oferty. Opierają ją o specyficzną, nie związaną z dostawą produktu umowę i osiągają sytuację gwarancji swych oczekiwań wobec partnera handlowego i rezultatów sprzedaży - tłumaczy Faliński.

Jego zdaniem w ten sposób ustanawiają określoną sytuację dla firm słabszych - sytuację przewagi konkurencyjnej w rynku kanału nowoczesnego. - Czy firma handlowa ma takich ofert nie przyjmować? - pyta dyrektor POHiD. - Oczywiście może to uczynić, ale oznacza to spadek sprzedaży (obie strony tracą, konsument zresztą też), wzrost cen (próby ograniczenia marży skończą się zepchnięciem z rynku małych firm i gospodarstw), oraz spadek zatrudnienia - wyjaśnia.

Andrzej Faliński uważa, że można spróbować zakazów, ale skutki będą bardzo opłakane. - Dla gospodarki, dostawców, klienta... - wylicza. - I jak zawsze - najsłabsi zapłacą najwięcej, bo tyle ile duzi, ale z mniejszego majątku - podkreśla dyrektor POHiD.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,32

  • Śr

    6,44

  • Min

    4,67

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane