Pojemniki na zużyte baterie w sklepach będą obowiązkowe

Autor: Radosław Wałkuski, dla handlu.pl 17 marca 2009 13:03

W ubiegłym tygodniu sejm uchwalił nową ustawę o bateriach i akumulatorach. W myśl nowych przepisów sklepy o powierzchni użytkowej większej niż 25 mkw., prowadzące sprzedaż baterii, będą zobligowane do ustawienia specjalnych pojemników na zużyte baterie.

Dotychczas ustawienie pojemników w sklepie miało charakter dobrowolny. - Na przestrzeni ostatnich kilku lat liczba sklepów, do których dostarczaliśmy pojemniki na zużyte baterie zwiększała się, ale cały czas jest ich stosunkowo niewiele. W sumie dostarczamy nasze pojemniki do około 2 tys. placówek na terenie całej Polski - mówi Monika Wróbel ze spółki Reba Organizacja Odzysku, specjalizującej się w tworzeniu systemu zbiórki i odzysku baterii oraz akumulatorów małogabarytowych. Zgodnie z właśnie uchwaloną ustawą sprzedawcy detaliczni będą musieli przyjmować od klientów zużyte baterie bez możliwości pobierania za to opłaty, a następnie przekazywać je podmiotom posiadającym zezwolenie na odbieranie zużytych baterii i akumulatorów.

Po uchwaleniu ustawy przez sejm jest ona przesyłana do Senatu, który w ciągu 30 dni może ją przyjąć, odrzucić lub wprowadzić poprawki. Przyjęta przez sejm i senat ustawa trafia do prezydenta, który ma 21 dni na podjęcie decyzji w dotyczącej jej podpisania lub zawetowania. Następnie jest ona ogłaszana w dzienniku ustaw i po 14 dniach wchodzi w życie.
Oznacza to, że nowe najprawdopodobniej nowe prawo zacznie obowiązywać nie później niż za trzy miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane