Polacy mniej wydają na jedzenie

Autor: Polska The Times 28 kwietnia 2009 13:56

Mocne spowolnienie gospodarcze i szybko rosnące bezrobocie spowodowały, że zaczynamy ograniczać wydatki na konsumpcję - pisze dziennik Polska The Times.

Z opublikowanych w poniedziałek danych GUS dotyczących sprzedaży detalicznej wynika, że zaczynamy zaciskać pasa, bo w marcu kupiliśmy o 0,8 proc. towarów mniej niż rok temu.

To jeszcze nie jest dramatyczny wynik, ale dane pokazują wyraźnie, że handel, który do tej pory opierał się kryzysowi, wyraźnie słabnie. Stąd też informacja GUS zaskoczyła analityków, bo prognozy na marzec mówiły o spadku, ale tylko o 0,2-0,4 proc. Tymczasem w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedaż zwiększała się średnio o ok. 8 proc.

Według dziennika Polska, jest gorzej, niż oczekiwano. Alarmujące jest to, że zaczęliśmy oszczędzać na jedzeniu. Sprzedaż żywności w marcu była niższa o 3,5 proc. niż rok temu. Tylko nieco lepiej jest przy porównaniu danych za I kwartał. Wynika z nich, że od stycznia do marca tego roku sprzedaż detaliczna żywności wzrosła zaledwie o 1,1 proc. To musi niepokoić, bo jeszcze w ubiegłym roku co miesiąc notowano wzrost rzędu 10-20 proc. Ekonomiści są zgodni, że ten okres mamy już za sobą.

Kwietniowe dane o sprzedaży detalicznej mogą być co prawda nieco lepsze ze względu na Wielkanoc, ale dużego odbicia nie będzie - prognozuje Polska The Times. Ograniczanie konsumpcji to zła wiadomość dla całej gospodarki.

Analitycy przewidują, że kolejne miesiące będą równie kiepskie. Kwiecień z powodu zakupów i wyjazdów świątecznych może być trochę lepszy, ale w II kwartale w najlepszym przypadku czeka nas stagnacja, a w najgorszym znaczne pogłębienie spadku sprzedaży. Konsumenci będą nadal wstrzymywać się z zakupami, co ze słabnącym eksportem przełoży się na szybkie wyhamowanie gospodarki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,59

  • Śr

    3,49

  • Min

    1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8833

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane