Polacy szukają tańszych zamienników

Autor: Dziennik Zachodni 10 marca 2009 13:35

Tanio już było - to konkluzja najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego o cenach towarów i usług w styczniu 2009. Po nowym roku więcej niż w grudniu trzeba zapłacić za drób, warzywa oraz wołowinę. Podrożały makarony, ryby, wieprzowina, jaja. W górę pięły się ceny wędlin, pieczywa, ryżu oraz napojów bezalkoholowych.

Ekonomista, prof. Marek Barański z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, uważa, że trudno znaleźć jedno racjonalne wytłumaczenie procesu drożenia towarów w styczniu. - Duży wpływ miał efekt psychologiczny. Skoro wszędzie przypomina się o kryzysie, to wydaje się logiczne, że musi w sklepach drożeć - próbuje wyjaśnić fenomen i dodaje, że kalkulację kosztów produkcji wytwórcy robili w połowie ubiegłego roku, kiedy benzyna i ropa były najdroższe w historii. Teraz nikomu nie spieszy się z korektą kosztów, skoro można zarobić więcej.

Teorię na temat drożyzny ma też doradca Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski.

- Realnie wzrosła cena energii elektrycznej i choć paliwo jest o ponad złotówkę tańsze na litrze niż przed rokiem, to niczego nie zmienia. Prąd ciągnie ceny w górę, bo wszystko zależne jest od energii elektrycznej, gazu lub ciepła - argumentuje.

Rzecznik GUS, Wiesław Łagodziński, wzrost cen energii tłumaczy monopolizacją rynku przez dużych dostawców.

Trend związany z przechodzeniem klientów na towary z niższej półki, a więc tańsze, obserwują już duże sieci handlowe. - Chcąc zatrzymać klientów specjalnie wymyśliliśmy akcję "Discountowe ceny". Obniżyliśmy ceny 60 artykułów, aby utrzymać koszty podstawowego koszyka na poziomie z grudnia - przyznaje rzecznik Tesco Przemysław Skory. To, czy pomysł przyniósł skutki i udało się zatrzymać klientów, będzie wiadomo najwcześniej za kwartał.

Mieszkańcy Śląska i Zagłębia zaczęli skrupulatniej niż przed rokiem liczyć pieniądze i zamiast do ulubionych hipermarketów, ruszyli na zakupy do tańszych, choć z uboższą ofertą, dyskontów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane