Polacy wydają najwięcej na żywność w małych sklepach

Autor: portalspozywczy.pl 22 kwietnia 2009 11:24

Ponad połowę wszystkich zakupionych produktów FMCG w kraju Polacy nabyli w sklepach wielkopowierzchniowych, czyli hipermarketach, supermarketach i dyskontach, wynika z danych GfK Polonia zaprezentowanych podczas cyklicznego spotkania „Poranek z Panelem GfK" pt. „Gdzie Kowalski robi zakupy...? Zmiany w zwyczajach zakupowych Polaków w obecnej sytuacji gospodarczej."

- Jak wynika z danych GfK Polonia, 76 proc. Polaków dokonuje codziennych, rutynowych zakupów w lokalnych, osiedlowych sklepach spożywczych. Natomiast duże zakupy do domu Polacy robią głównie w hipermarketach. Konsumenci szukają zaś okazji i promocji głównie w hipermarketach i sklepach dyskontowych - mówi Magda Zimna, z działu Trade Research & Consulting, GfK Polonia. Wybierając sklep Polacy zwracają przede wszystkim uwagę na świeżość i jakość produktów (92 proc. respondentów), poziom cen i szerokość asortymentu oraz miłą obsługę (po 88 proc.).

W obecnej sytuacji gospodarczej zmieniają się także preferencje Polaków dotyczące marek produktów. Mniej zamożne gospodarstwa domowe zrezygnowały z zakupów marek premium na korzyść marek własnych, które stają się coraz bardziej popularne. W latach 2000-2008, ich udział
w zakupach monitorowanych przez Panel Gospodarstw Domowych GfK wzrósł z 3 do 18 procent. Aleksandra Dowgird z działu Consumer Tracking GfK zwróciła jednak uwagę, że w obecnej sytuacji gospodarczej udział marek premium pozostał na tym samym poziomie wśród bogatszych gospodarstw domowych.

Jak zatem w obecnej sytuacji gospodarczej Kowalski robi zakupy? Z badania omnibusowego przeprowadzonego przez GfK Polonia wynika, że Polacy są coraz bardziej świadomymi konsumentami. Mianem smart shoppera można nazwać już 44 proc. Polaków. Dokonując zakupów konsumenci sprawdzają datę ważności produktu i jego cenę, a także często porównują ze sobą różne marki produktów, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    20,65

  • Śr

    11,94

  • Min

    9,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane