Polskie owoce nie podrożały

Autor: portalspożywczy.pl 24 lipca 2009 09:33

Truskawki, czereśnie, maliny, ale także jabłka, gruszki i śliwki, wszystkie produkowane w Polsce owoce są już w sprzedaży. Ceny większości owoców są takie jak rok temu. Droższe są jedynie śliwki, ale to dopiero początek dostaw - podaje Portal Spożywczy.

Tańsze niż rok temu o tej porze są borówki amerykańskie, średnia cena w ofercie hurtowej na Rynku w Broniszach to 10 zł za kg. Najwyższe ceny osiągają jednak różne odminy UFO.

- Śliwki kosztują od 2,50 zł za kilogram do 6,00 zł (najdroższa jest odmiana Cacańska Rana). Brzoskwinie sprzedawane są w ofercie hurtowej od 5 do 6 zł za kg . Najwyższe ceny osiągają odmiany płaskoowocowe nazywane "UFO". Wprawdzie spłaszczone brzoskwinie znane są od dawana, ale w uprawie "UFO" jest nowością - informuje Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Z wczesnych odmian jabłek są Early Geneva, Papierówka i Vista Bella. Na Rynku Hurtowym w Broniszach średnia cena kilograma to 2 zł (opakowanie po 15 kg).

Jak informuje Małgorzata Skoczewska kończą się czereśnie, których w tym roku było dużo, ale ich jakość ze względu na ciągle padające deszcze była niska. Dużo jest wiśni w cenie 2,20 zł/kg. Nadal do ofercie handlowej są truskawki, ale jest już po głównych zbiorach stąd ceny wysokie, bo owoce są typowo konsumpcyjne (od 6 zł do 10 zł/kg).

Rzecznik prasowy RSRH w Broniszach podaje również, że bardzo chętnie przez sklepy kupowane są miksy owoców (porzeczki i agrest). Opakowanie ½ kg takiej owocowej kompozycji kosztuje w Broniszach 5 zł.

Pozostałe owoce, takie jak agrest i gruszki też dobrze się sprzedają.

Produkcja agrestu jest w tym roku opłacalna, oceniają ekonomiści, bo koszty produkcji kilograma owoców wyniosą od 2,20 do 2,50 zł za kilogram.

Pierwsze w tym roku gruszki (Bera Wiliamsa) sprzedawane są w cenie hurtowej od 2,50 do 3,50 zł/kg.

Dobrą informacja dla producentów, jest rosnące w Polsce spożycie owoców, które wynosi około 44 kg na osobę i wzrosło o 10 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,30

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane