Polskiego wina wciąż nie ma na sklepowych półkach

Autor: Polska - Dziennik Zachodni 17 września 2009 10:10

Na półkach sklepowych powinno już stać pierwsze śląskie, regionalne wino z zeszłorocznych zbiorów. Taką możliwość gwarantowała przegłosowana, latem zeszłego roku ustawa winiarska - czytamy w Dzienniku Zachodnim.

Winiarze z całego kraju miesiącami snuli plany dystrybucji, drukowali etykiety, doglądali beczek sprowadzonych z Francji. Mieli wizję, że rozpoczynają nowy rozdział w historii polskiego winiarstwa. Niestety wyszło jak zwykle, zaledwie czterech z trzydziestu pięciu winiarzy, którzy zarejestrowali się w zeszłym roku w Agencji Rynku Rolnego przebrnęło przez skomplikowane procedury i będą sprzedawać swoje wino.
Z jednej strony ustawa winiarska uprościła procedury akcyzowe, zwolniła wytwórców produkujących do tysiąca hektolitrów wina rocznie z obowiązku składu podatkowego, prowadzenia laboratoriów, budowy hali celnej, z drugiej winiarze nie mogą - bez pośredników - sprzedać wina do restauracji i sklepów z alkoholem. W tym wypadku prawo wymaga od nich posiadania zezwolenia na sprzedaż hurtową, oraz 200 m kw. powierzchni magazynowej. Zezwolenie kosztuje kilka tysięcy złotych rocznie.
Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,50

  • Śr

    4,80

  • Min

    2,89

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4649

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane