Pomimo zakazu, sklepy sieci Żabka będą otwarte w święta

Autor: Gazeta Wyborcza 26 maja 2009 09:08

W niedzielę 31 maja są Zielone Świątki. Nie będą wtedy pracować ani hipermarkety, ani supermarkety. Bo zabrania tego ustawa. Wykorzystując lukę w prawie, pracują za to Żabki. Zmuszając do otwierania sklepów swoich ajentów - pisze Gazeta Wyborcza.

Władze sieci znalazły sposób, jak zmusić swoich ajentów do pracy w święta. Według informacji „Gazety" od lutego ajentów obowiązuje nowa instrukcja o numerze 486_ZP/2009. Zgodnie z nią, jeśli ajent chce dostać premię, musi Żabkę otworzyć w święta, czyli: 1 stycznia, 1 i 3 maja, w Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia oraz 1 i 11 listopada.

Premia to średnio 1,8 tys. zł. Według ajentów, którzy piszą do "Gazety" ich wynagrodzenia są tak skonstruowane, że brak premii oznacza brak zarobków lub utratę lwiej ich części.

Instrukcja mówi, że sklep jest uważany za otwarty, jeśli jest czynny w święto przynajmniej przez dziewięć godzin. Ewentualnie ajent sprzedał przynajmniej 80 proc. tego co w poprzednią przedświąteczną niedzielę - informuje Gazeta Wyborcza.

Według przedstawicieli władz Żabki, nowy regulamin, co prawda, zachęca do pracy w święta, ale nie wszystkie, bo nie dotyczy Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Zaś według szefa handlowej "Solidarności" Alfreda Bujary, zachowanie Żabki jest karygodne i nieetyczne. Jak pisze „Gazeta" Żabka otwiera sklepy w święta, powołując się na wyjątek w ustawie o zakazie handlu w święta. Zdaniem szefów Żabki sieci zakaz nie dotyczy jej sieci, bo jej ajenci to prywatni przedsiębiorcy, którzy dostają w podnajem w pełni wyposażony sklep razem z towarem.

Czy działanie Żabki jest zgodne z prawem, ma zamiar sprawdzić Państwowa Inspekcja Pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ajencik 2009-09-01 01:40:15

  www.ajenci.fora.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,65

 • Śr

  11,94

 • Min

  9,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane