Poseł PiS: Handlowcy windują ceny

Autor: portalspozywczy.pl 8 stycznia 2010 14:33

W roku 2009 w wielu krajach europejskich obniżono ceny żywności. W Polsce, mimo dużego spadku cen skupu płaconych rolnikom, handlowcy windują ceny, oszukując konsumenta - powiedział na czwartkowym posiedzeniu Sejmu Wojciech Szczęsny Zarzycki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł stwierdził, że w supermarketach, w sklepach mięsnych, a nawet w osiedlowych sklepikach i rynkowych straganach często ceny żywności są o 100, a czasami 200 proc. wyższe niż ceny płacone rolnikom. - Zawyżone ceny dotyczą również tych produktów, które nie podlegają przetworzeniu, są łatwe do transportu i magazynowania. Zawsze przed świętami ceny artykułów spożywczych wzrastają o 10-25 proc., w takich granicach. Jak donoszą media, w niektórych sklepach mąka i schab bez kości zdrożały przed świętami o 50 proc. Pazerność pośredników i handlowców nie zna granic, a cierpią na tym przede wszystkim najbiedniejsze rodziny - podkreślił w sejmie Wojciech Szczęsny Zarzycki. - Nieuczciwe praktyki dotyczą również zawyżania przez producentów i handlowców cen środków produkcji rolnej. Wiem, że problemem tym zajęła się już Unia Europejska, a także pan minister. Aby nie powielać wzorców z poprzedniego ustroju, kiedy porządek robiła Inspekcja Robotniczo-Chłopska lub przysłowiowe trójki społeczne, konieczne jest stworzenie przejrzystego systemu kształtowania i kontroli cen żywności oraz cen środków produkcji rolnej - dodał.
Zdaniem posła PiS trzeba wypracować prawo, które ograniczy nieuczciwe praktyki niektórych producentów oraz większości pośredników i handlowców. - Złodziejskie marże winny trafiać do Skarbu Państwa, a nie do kieszeni pośredników i handlowców - powiedział Wojciech Szczęsny Zarzycki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Anda 2010-01-11 14:10:04

    Podawać codziennie w TV ceny skupu,ceny hurtowe,marże i detal.Dobrze by było w prasie regionalnej,a nawet powiatowej i gminnej.Widzę jak marnieją biedni a jak bogacą się już bogaci.

    Brak skrupułów jakby koniec świata miał być,-ile razy?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane