PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Pozwy zbiorowe nie dają równych szans przedsiębiorcom

Autor: Gazeta Prawna 18 grudnia 2009 11:00

Z możliwości wytaczania powództwa w postępowaniu grupowym skorzystają przede wszystkim konsumenci. Rozczarowani będą natomiast pracodawcy i drobni przedsiębiorcy - czytamy w „Gazecie Prawnej".

Zgodnie z ich treścią wytaczanie pozwów zbiorowych będzie możliwe w sprawach konsumenckich, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Obecny kształt ustawy jest jednak krytykowany ze względu na pozbawienie pracowników i drobnych przedsiębiorców możliwości zbiorowego dochodzenia swoich roszczeń. 

Warunkiem wytoczenia powództwa zbiorowego jest ukształtowanie grupy co najmniej 10 osób. Udział w procesie może brać każdy, kto wcześniej w nim zgłosi swoje uczestnictwo. Pozew zbiorowy wytacza reprezentant grupy, którym może być jej członek, albo powiatowy rzecznik konsumentów. Zgodnie z ustawą członków grupy musi reprezentować adwokat lub radca prawny. Opłata od pozwu zbiorowego wynosi 2 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11364

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane