Pracodawcy są zachęcani do zatrudniania niepełnosprawnych kolejnymi ulgami

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 30 listopada 2009 13:07

Pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku uzyskania opinii inspekcji pracy o stanowiskach pracy osób niepełnosprawnych - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Firmy nie będą musiały już czekać na opinię Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), aby mogły zatrudnić osobę ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, który przygotowała Komisja Przyjazne Państwo. Trafił on już do Sejmu.

Firmy zostaną zwolnione z obowiązku dostosowania miejsc pracy osób niepełnosprawnych. Inspekcja będzie mogła kontrolować, czy spełniają ten wymóg, ale już po zawarciu stosunku pracy z takim pracownikiem.
Z danych GUS wynika, że w II kwartale 2009 r. pracowało tylko 13,3 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Rząd planuje także, aby firmy mogły pobierać pomoc na ich zatrudnienie (np. dofinansowanie do pensji) nawet w okresie, gdy ich orzeczenie o niepełnosprawności - wydane na czas określony - utraciło ważność i starają się o wydanie kolejnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3987

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane