Pracodawcy szukają pracowników do handlu

Autor: pracuj.pl 7 maja 2009 12:40

Liczba ofert pracy w I kwartale nie zmieniła się w stosunku do ostatnich 3 miesięcy 2008 roku. Znacząco wzrosło natomiast zainteresowanie ogłoszeniami wśród kandydatów. Pracowników poszukuje ciągle branża handel i sprzedaż wynika z raportu „Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2009 roku", przygotowanego przez konsultantów portalu Pracuj.pl.

Największe zapotrzebowanie na specjalistów odnotowała branża handel i sprzedaż, na kolejnych miejscach znalazły się natomiast: bankowość i finanse oraz budownictwo i nieruchomości. Oferty pochodzące z tych trzech sektorów stanowiły w sumie prawie 60% wszystkich ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl.

Pozycję lidera pod względem liczby ofert pracy oraz procentowego udziału w rynku nieustannie zajmują handlowcy. W I kwartale 2009 roku do osób zainteresowanych tego typu pracą skierowana była niemal połowa wszystkich ogłoszeń. W wielu ofertach pracy mogły przebierać także osoby specjalizujące się w obsłudze klienta, inżynierowie, informatycy i finansiści.

Zdecydowanie najłatwiej było znaleźć pracę w województwie mazowieckim, skąd pochodziła co piąta oferta pracy, choć zanotowano tu prawie 10% spadek liczby ogłoszeń w porównaniu do ostatniego kwartału 2008 roku. Odsetek ogłoszeń pochodzących z zagranicy wyniósł mniej niż 2%.

Rynek pracy w kryzysowych miesiącach wykazywał dużą dynamikę zmian, choć całkowita liczba ofert pracy zamieszczonych na Pracuj.pl wyniosła 37 151, czyli niemal tyle samo, co w IV kwartale 2008 roku.

Największy spadek w ciągu ostatniego półrocza miał miejsce w grudniu - 36% względem listopada 2008 roku. W styczniu zaobserwowano znaczące „odbicie" - liczba ogłoszeń wzrosła o 40% względem grudnia, w lutym zaś nastąpił lekki spadek zapotrzebowania na nowych pracowników. W marcu sytuacja wróciła niemal do poziomu ze stycznia. Ostatni kwartał zeszłego roku przebiegał pod znakiem spadków, natomiast I kwartał 2009 roku, mimo pewnych wahań, był dosyć stabilny.

Malejąca liczba ofert pracy przełożyła się odwrotnie proporcjonalnie na popyt ze strony kandydatów. W styczniu 2009 roku zainteresowanie ofertami pracy (mierzone liczbą odsłon stron z ogłoszeniami) było aż o 73% wyższe niż średniomiesięcznie w 2008 roku. W lutym i marcu zainteresowanie było większe odpowiednio o 67% i 64% niż w 2008 roku.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,89

  • Śr

    2,64

  • Min

    2,16

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane