Pracownicy handlu zmieniają branżę

Autor: gazeta.pl 23 września 2009 13:01

Zyskują działy gospodarki kluczowe dla rozwoju kraju, tracą natomiast te, w których praca nie wymaga zbyt dużych kwalifikacji i jest kiepsko płatna. Największa strata miała miejsce w handlu - jako poprzednią branżę wskazało ją 21% osób zmieniających pracę, jako obecną - aż o jedną trzecią mniej badanych - wynika z raportu gazetapraca.pl

Jak wynika z badania gazetapraca.pl nowa praca nie wymaga nowych kwalifikacji (61% wskazań), zwłaszcza, jeśli pracownik jest starszy, a więc bardziej wrażliwy na wahania koniunktury. Im jednak pracownik młodszy, tym częściej jego kolejna praca nie ma wiele wspólnego z poprzednią. Aż 58% osób w wieku do 24 lat po zmianie zatrudnienia zajmowało się czym innym. Może to oznaczać, że ich plany zawodowe nie są spójne, albo że rynek pracy nie jest dostosowany do ich potrzeb. Dla porównania, w przypadku osób powyżej 55 roku życia nowych umiejętności musiało się uczyć zaledwie 22% ankietowanych.

Spośród przebadanych osób aż 59% jako przyczynę zmiany pracy wskazało otrzymanie lepszej oferty. Tylko 13% ankietowanych jako bezpośredni powód zmiany pracy wskazało kryzys. Warto podkreślić, że aż 4% ankietowanych zrezygnowało z pracy po to, żeby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Tylko 3% jako przyczynę zmiany pracy wskazało brak możliwości rozwoju w dotychczasowej pracy - tyle samo osób życiowe zmiany uargumentowało chęcią zdobycia nowych kwalifikacji. Z powodu złej atmosfery pracę zmieniło 2% ankietowanych.

Najmłodsi zmieniają pracę zgodnie z rytmem pór roku. Tylko co dziesiąty ankietowany w wieku poniżej 25 lat przepracował w swoim obecnym miejscu pracy ponad dwa lata. Aż 20% z nich nie spędziło w jednej firmie więcej niż trzy miesiące. Najczęściej staż pracy najmłodszych osób na rynku pracy mieścił się w przedziale od pół roku do dwóch lat. Takie osoby stanowiły połowę przebadanych.

Trzech na dziesięciu młodych nie przepracowało w poprzednim miejscu pracy więcej niż miesiąc. Kolejne 21% nie przekroczyło granicy trzech miesięcy. Oznacza to, że co drugi młody człowiek wśród ankietowanych zmienił pracę co najmniej raz w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane