Pracownicy nie zwrócą pensji za dni świąteczne

Autor: Gazeta Prawna 1 lipca 2009 11:37

Pracodawcy nie będą mogli żądać od swoich podwładnych, aby zwrócili pensje pobrane m.in. za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w 2006 roku i 3 maja 2007 r. Tak wynika z wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w Gazecie Prawnej.

W okresie 1 stycznia 2004 - 30 listopada 2006 r. kodeks pracy przewidywał, że jeśli w jednym tygodniu wypadną dwa święta wolne od pracy (w dni robocze pracownika), wymiar czasu pracy zmniejsza się o 8 godzin, czyli o jeden, a nie dwa dni. Pracownicy musieli więc odpracowywać drugi dzień świąteczny, np. w sobotę, lub pracodawca po prostu mógł obniżyć im proporcjonalnie pensje. 30 listopada, weszła w życie nowelizacja k.p., zgodnie z którą także drugi dzień świąteczny wypadający w jednym tygodniu obniża wymiar pracy o 8 godzin.

Zdaniem PKPP Lewiatan ustawa ta naruszyła konstytucyjną zasadę zaufania obywateli do państwa. Okres vacatio legis był zbyt krótki, przez co pracodawcy nie mogli dostosować działalności do zmian, które pogarszają ich sytuację.Trybunał nie podzielił tych wątpliwości. Podkreślił też, że zmiana nie wprowadziła do k.p. nowych rozwiązań, ale przywróciła obowiązujące przed 1 stycznia 2004 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane