Prezes Almy Market: Delikatesy potrzebują więcej czasu na dojście do rentowności

Autor: portalspozywczy.pl 14 stycznia 2010 14:24

- W ubiegłym roku poczyniliśmy bardzo duże inwestycje, otworzyliśmy sześć delikatesów Alma, które zaczną być rentowne dopiero za kilkanaście miesięcy. Dlatego byliśmy przygotowani, że 2009 r. zakończymy z dużą stratą. Ten rok zakończymy z zyskiem - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Jerzy Mazgaj, prezes Almy Market.

- Przez spowolnienie gospodarcze wydłużył się okres, w którym delikatesy zaczną być rentowne. Przed spowolnieniem sklepy dochodziły do siebie w ciągu 12-14 miesięcy, dzisiaj potrzebują na to 18-20 miesięcy, stąd ubiegły rok zakończyliśmy z dużą startą - mówi Jerzy Mazgaj.
W 2008 r. Alma otworzyła 10 lokali, a w 2009 sześć. Większość z nich w 2009 r. jeszcze nie była rentowna. Koszt otwarcia jednej Almy to wydatek rzędu kilku milionów złotych. W tym roku powstaną trzy nowe lokale, które spółka sfinansuje z własnych pieniędzy i kredytów.
Jerzy Mazgaj zapewnia, że czwarty kwartał 2009 r. był dla Almy dobry, spółka zwiększyła obroty o około 30 proc. Jednak wynik netto będzie bardzo słaby m.in. też dlatego, że spółka będzie zrobiła rezerwy na przyszłość, gdyby miała zamiar zamykać nierentowne sklepy.
- Nie podjęliśmy ostatecznej decyzji z ilu lokalizacji zrezygnujemy, ale bierzemy pod uwagę m.in. rezygnację z lokalu w łódzkiej Manufakturze, bo sklep rozwija się bardzo wolno. Na razie jednak negocjujemy z deweloperem obniżenie czynszu - mówi Jerzy Mazgaj.
Prezes Almy jest ogromnym optymistą jeśli chodzi o 2010 r. - Branża spożywcza jest bardzo odporna na kryzys, dlatego nie spodziewamy się nagłego spadku popytu. Na koniec tego roku chcemy wyjść na plus, liczymy też na poprawę przychodów o około 30 proc. - mówi Jerzy Mazgaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane