Prezes Resmleczu: Należy uregulować marże handlowe

Autor: portalspozywczy.pl 5 czerwca 2009 11:37

- Od kilku lat środowisko mleczarskie walczy, aby coś zrobić z problemem nadmiernych marż handlowych. W mleczarstwie najmniej zarabia rolnik, potem przetwórca, a najwięcej handel. Rentowność naszej spółdzielni to zaledwie 3-4 proc. podczas gdy handlu to 50-100 proc. - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Antoni Kogut, prezes Rzeszowskiej Spółdzielni Mleczarskiej Resmlecz.

- Niskie spożycie mleka wynika także z jego ceny, która w większa część to marże. Wszyscy na tym tracą. I rolnicy, i przetwórcy i nawet handel - uważa Antoni Kogut. Jego zdaniem, spożycie mleka w Polsce byłoby większe gdyby ceny detaliczne artykułów mleczarskich były niższe.

Prezes Resmleczu uważa, że innym rozsądnym rozwiązaniem jest wprowadzenie ceny sugerowanej na produktach mleczarskich. - Cena sugerowana mogłaby w jakimś stopniu pozwolić przetwórcom wpływać na wysokość cen detalicznych. Obecnie dyktat sieci jest tak duży, że mleczarnie mają znikomy wpływ na poziom cen - mówi prezes Kogut.

Problem wysokości marż handlowych poruszył na majowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa Marek Sawicki. W jego opinii wysokie marże narzucane przez handel są niekorzystne dla rolników, przetwórców i konsumentów. Jego zdaniem marżami powinna zająć się Komisja Europejska.

Sawicki zwrócił uwagę, że konsumenci, mimo spadku cen żywności, płacą wyższe ceny. - Wspólna Polityka Rolna, która ma dbać o stabilizację dochodów rolników, a z drugiej strony zapewnić konsumentom dostęp do tanich, bezpiecznych, gwarantowanych produktów żywnościowych, została zakłócona i w związku z tym KE powinna interweniować - uważa szef resortu rolnictwa.

Podczas posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli Sawicki przedstawił propozycje dotyczące marż: monitoring narzutów marżowych oraz wsparcie dla rozproszonego przetwórstwa rolno-spożywczego, które w konkurencji z sieciami handlowymi, wykorzystującymi pozycję dominującą, przegrywają.

Wcześniej, 23 marca br., Parlament Europejski przyjął dokument, który zaleca rządom kontrolowanie wahań cen żywności i krytykuje Komisję Europejską za niezwracanie uwagi na praktyki sieci supermarketów działających na szkodę rolników i konsumentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,74

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane