Prezes Tesco: Sztywne marże dla sieci to rozwiązanie rodem z socjalizmu

Autor: Gazeta Wyborcza 23 marca 2009 09:10

We Francji padł pomysł, aby utemperować duże sklepy i narzucić im sztywne marże. Podobne rozwiązanie analizuje nasze Ministerstwo Rolnictwa. Tak aby markety nie mogły wyzyskiwać dostawców - podaje Gazeta Wyborcza. - Wolałbym nie rozmawiać o rozwiązaniach rodem z epoki socjalizmu - mówi Ryszard Tomaszewski, prezes Tesco Polska.

- W Polsce testowaliśmy już gospodarkę centralnie regulowaną i wszyscy wiemy, do czego to doprowadziło. Wierzę w wolny rynek i konkurencję. Wolę, aby o wyborze sklepu decydował klient, a nie urzędnik. Krytycy naszej branży widzą tylko klientów zostawiających pieniądze w kasie. A nie widzą, jakie są koszty sieci. Na przykład, że 1/3 marży to koszty płac prawie 28 tys. pracowników Tesco - mówi w wywiadzie z Gazetą Wyborczą prezes Tesco.

- Dostawcy zawsze narzekają, że sieci są trudnym partnerem. Tylko proszę spojrzeć na to z drugiej strony. Mogę wymienić przykłady firm, które dzięki zamówieniom od Tesco przeszły długą drogę - od małego rodzinnego biznesu do liczącej się na rynku firmy. Poza tym w przypadku marki własnej czy marek produkowanych wyłącznie dla Tesco to my bierzemy na siebie całe ryzyko. Producent nie musi mieć magazynu, reklamy telewizyjnej ani działu marketingu, bo cały towar bierze od niego nasza firma. I my go mamy sprzedać.

Taki dostawca nie musi więc zarabiać złotówki na produkcie, wystarczy mu tylko kilkadziesiąt groszy. Tesco zapewnia mu odpowiedni obrót, by mógł się rozwijać. Ale to nie my jesteśmy końcowym odbiorcą ich towarów - to klient decyduje, co chce kupić. To potrzeby klienta wymuszają oszczędność kosztów, innowacje, nowe technologie itp. Cały czas mamy większąą kolejkę chętnych do współpracy niż tych, którzy narzekają.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    12,89

  • Śr

    8,74

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5359

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane