Prezesi kilku spółdzielni Społem oskarżeni o branie łapówek

Autor: Gazeta Wyborcza 6 stycznia 2010 10:29

W sklepach PSS miały królować wyroby Rolmleczu. Zadbać o to mieli członkowie zarządu Społem, a mleczarnia ich za to wynagradzała. Teraz prokuratura oskarżyła jednych o przekazywanie korzyści majątkowych, drugich o ich branie w zamian za czyny nieuczciwej konkurencji - podaje Gazeta Wyborcza.


Oskarżonych jest 12 osób. Trzem byłym członkom zarządu Rolmleczu Tadeuszowi B., Stanisławowi W. oraz Januszowi P. prokuratura zarzuca, że od 1 lipca 2003 roku do 18 lipca 2007 r. przekazali korzyści majątkowe członkom zarządu PSS Społem w Radomiu, Społem w Puławach i Lublinie w zamian za czyny nieuczciwej konkurencji. Zdaniem śledczych chodziło o to, by ze sklepów społemowskich praktycznie wyeliminować wyroby innych firm niż Rolmlecz. 

Umowy zlecenia zarząd Rolmleczu wystawiał na Mariana L., ówczesnego prezesa PSS (od lipca 2008 r. na emeryturze) oraz jego zastępcę, Cezarego R., obecnie prezesa radomskiej PSS. Obaj są oskarżeni o przyjęcie korzyści - L. łącznie - 120 249 zł, R. - 126 785 zł. Z czasem umowy zlecenia zaczęto też zawierać z przedstawicielami zarządów spółdzielni spożywców w Puławach i Lublinie. Wysokość wypłat uzależniona była od obrotów - od 1 do 2 proc. wartości sprzedaży netto we wszystkich sklepach sieci PSS w mieście.

Według prokuratury zarząd Rolmleczu wręczył prezesowi spółdzielni z Puław Tadeuszowi D. łącznie 16 tys. zł (od lipca 2003 r. do 10 marca 2006 r.). W Lublinie do lutego 2006 roku przekazali prezesowi Mieczysławowi Z. oraz zastępczyni Stanisławie P. łącznie ponad 31 341 zł.

Umowy-zlecenia wystawiane były nie tylko na prezesów, ale także na członków ich rodzin. Dlatego prokuratura oskarżyła o pomoc w popełnieniu przestępstwa i pośredniczenie w przekazywaniu korzyści zięcia prezesa L. - Macieja Ż. oraz syna Cezarego R. - Mariusza. Podobnie było w Lublinie - tam Michał Z. udzielił pomocy prezesowi, a Sędzimir P. wiceprezes, która była jego matką.

Główni oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im czynów. 

W czerwcu ub. roku zebranie przedstawicieli PSS Społem udzieliło absolutorium za 2008 r. zarówno Marianowi L. jak i obecnemu prezesowi Cezaremu R. Jak powiedziała nam szefowa rady nadzorczej Regina Pawłowska, były wówczas pytania o tę sprawę i prezes R. szczerze na wszystkie odpowiedział.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,98

  • Śr

    7,96

  • Min

    4,63

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane