Producent mebli sklepowych zakłada nową spółkę

Autor: Dziennik Bałtycki 25 sierpnia 2009 11:38

Bytowska spółka Wireland w upadłości, producent mebli sklepowych, stworzył wewnętrzną spółkę Wireland sp. z o.o., która będzie zlecać produkcję starej firmie. Chodzi o to, by na pieczątce nie widniał napis w upadłości - podaje Dziennik Bałtycki.

W nowej spółce zatrudnienie znalazło pięć osób z działu projektów i handlowego. - Naszym zadaniem jest przyjmowanie zamówień, które będzie realizował macierzysty zakład - wyjaśnia dyrektor Chylewska.

Upadłość zakładu ogłoszono w kwietniu tego roku. Na szczęście, firmie udało się zawrzeć układ z wierzycielami, co wstrzymało egzekucję długów i uchroniło firmę przed bankructwem. 

Zakład zatrudnia dziś ponad 150 pracowników. W kłopoty finansowe wpadł pod koniec ubiegłego roku. Powodem był nie tylko kryzys ekonomiczny, ale również spór sądowy z niemiecką firmą Wanzl. Zakład ten to potentat w produkcji regałów sklepowych. Oskarżył on Wireland o skopiowanie ich patentu. Niemiecki sąd odrzucił te oskarżenia.

Długi i kosztowny proces zablokował na pewien czas rynek zbytu na Zachodzie. Zakładu nie było stać na zakup materiałów do produkcji, a wierzyciele domagali się pieniędzy.

- Zwróciliśmy się do sądu o wszczęcie postępowania układowego - mówi Marek Skwierawski, specjalista ds. marketingu strategicznego w Wirelandzie. - Chcieliśmy, aby spłatę długów rozłożono na raty. Sąd przychylił się do naszego wniosku.

Przyjęto plan naprawczy. Zadłużenie firmy sięgało wtedy blisko 2 milionów złotych. Część załogi zwolniono, a tym, którzy pozostali, pensje obniżono o 10-15 procent. Zwolnienia na razie nie są planowane.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4361

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697968

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane