Prokuratura przyjrzy się torbom Carrefoura?

Autor: Puls Biznesu 20 marca 2009 09:35

Resort środowiska zakończył już współpracę patronacką z siecią handlową Carrefour i wycofuje swoje logo z torebek biodegradowalnych - informuje Puls Biznesu. KOEKO chce wyjaśnić kulisy współpracy francuskiego detalisty z ministerstwem i nie wyklucza zgłoszenia sprawy do prokuratury.

- 4 marca wysłaliśmy pismo do Carrefoura z prośbą o zaprzestanie dystrybucji materiałów informacyjnych oraz toreb z logo MŚ. Decyzja wynika z nowych zasad przyznawania patronatów oraz z faktu, że kampania Carrefoura, popularyzująca torby wielokrotnego użycia, już się skończyła - mówi dziennikarzom Pulsu Biznesu Grzegorz Zygan, dyrektor biura prasowego MŚ.

KOEKO również próbowała uzyskać patronat MŚ dla kampanii zachęcającej do używania tzw. foliówek zgodnie z zasadami ekologii i selektywnej zbiórki odpadów. Resort odmówił. 23 stycznia 2009 r. KOEKO poinformowała o działaniach resortu premiera Najwyższą Izbę Kontroli i Ministerstwo Gospodarki.

- Niejasne są kryteria, dla których MŚ udzieliło swojego logo Carrefourowi, a odmówiło KOEKO. Ponadto wprowadzono społeczeństwo w błąd - podkreśla Witold Przytocki, pełnomocnik KOEKO.

Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzi opłatę recyklingową dopiero od 1 stycznia 2015 r., ale już namieszała. Gra idzie o przyszłość branży producentów konwencjonalnych opakowań z tworzyw sztucznych i o miejsce na rynku dla ich biodegradowalnych lub wielorazowych odpowiedników. Na zlecenie Koalicji na rzecz Opakowań Ekologicznych KOEKO, reprezentującej producentów tradycyjnych opakowań foliowych, powstał raport o skutkach wycofania ze sklepów torebek foliowych lub wprowadzenia za nie opłat. Oznacza to ograniczenie produkcji i spadek zatrudnienia w branży, szacowany na 8,2 tys. osób. Spadek przychodów może wynieść 44-80 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    17,99

  • Śr

    15,17

  • Min

    10,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5082

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 694644

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane