Prologis w ciągu pół roku wynajął pół miliona mkw.

dlahandlu.pl 13 sierpnia 2013 14:33

Prologis Inc. globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych, w ciągu pierwszego półrocza 2013 roku wynajął w Europie Środkowo-Wschodniej niemal pół miliona metrów kwadratowych. W budowie jest kolejne 71.000 mkw.

Na koniec drugiego kwartału współczynnik wynajęcia powierzchni znajdujących się w portfolio Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej wyniósł 91 procent.

W okresie od stycznia do czerwca 2013 roku Prologis wynajął ponad 498.000 metrów kwadratowych, nowe umowy dotyczyły ponad 177.000 metrów kwadratowych, zaś przedłużone niemal 220.000 metrów kwadratowych. Pozostałe kontrakty dotyczyły umów krótkoterminowych.

Ponad połowa umów w pierwszej połowie roku została podpisana w Polsce. Najbardziej aktywne rynki z blisko zerowym współczynnikiem wolnej powierzchni to obecnie Wrocław, Poznań, Praga i Bratysława.

- Zauważyliśmy zwiększenie stawek czynszowych na najbardziej aktywnych rynkach oraz wzrost popytu na powierzchnie magazynowe wśród firm z branży e-commerce oraz FMCG - powiedział Ben Bannatyne, Prologis Managing Director na Europę Środkowo-Wschodnią.

- Koncentrujemy się na wykorzystaniu potencjału posiadanych przez nas gruntów oraz na kolejnych inwestycjach na rynkach, gdzie popyt przewyższa podaż - dodał.

Podaż na nowoczesne obiekty dystrybucyjne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej nadal pozostaje ograniczona, ale w pierwszym półroczu 2013 roku Prologis zakończył budowę dodatkowych 7.000 metrów kwadratowych obiektu dystrybucyjnego w Prologis Park Janki dla firmy ROHLIG SUUS Logistics oraz rozpoczął budowę trzech budynków magazynowych build-to-suit o całkowitej powierzchni 71.000 metrów kwadratowych na terenie Prologis Park Wrocław V (17.800 m. kw. dla wiodącego na polskim rynku sprzedawcy hurtowego i detalicznego sprzętu AGD, RTV i IT; 18.300 m kw. dla firmy Tradis z Grupy Eurocash; 35.000 m kw. dla firmy Eko Holding.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów na mniejsze moduły magazynowe oraz większą i bardziej reprezentacyjną powierzchnię biurową, na terenie Prologis Park Wrocław III firma planuje uruchomienie piątego budynku o łącznej powierzchni 16.200 m kw. w ramach projektu Small Business Units (SBU).

Z portfolio ponad 3,5 miliona metrów kwadratowych (na dzień 30 czerwca 2013 r.) Prologis jest obecnie właścicielem i zarządcą obiektów dystrybucyjnych w pięciu krajach w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Węgry, Słowacja i Rumunia).
Prologis, Inc. jest właścicielem, zarządcą i deweloperem nieruchomości przemysłowych, działającym na rynku globalnym oraz na rynkach regionalnych w obu Amerykach, Europie i Azji.

Prologis jest właścicielem lub inwestorem (w ujęciu skonsolidowanym lub poprzez nieskonsolidowane spółki joint venture) nieruchomości i projektów deweloperskich o oczekiwanej łącznej powierzchni 52.3 miliona metrów kwadratowych w 21 krajach (stan na 30 czerwca 2013 roku).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane