PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Promocje korygują efekt złej pogody w sprzedaży napojów

Autor: dla handlu.pl 9 czerwca 2009 09:12

Promocje korygują efekt złej pogody w sprzedaży napojów

Żniwa dla producentów lodów, wody, napojów i piwa są w tym roku wyjątkowo słabe. Wszystko ze względu na wyjątkowo złą pogodę. Każda z tych kategorii produktów to towary notujące sezonowe skoki sprzedaży. Ten sezon jest dla nich, póki co, niełaskawy.

- Podejmujemy wspólnie z producentami różne akcje marketingowe i promocyjne, żeby sprzedaż napojów i lodów nie spadała dramatycznie - mówi Paweł Sobański, kierownik obrotu towarowego w spółdzielni Społem we Wrocławiu.
W ostatnim czasie sieć sklepów Społem razem z Pepsi prowadziła akcję promocyjną napojów gazowanych. - Dzięki temu, że obydwie strony zeszły ze swoimi marżami do możliwie niskiego poziomu udało nam się zwiększyć sprzedaż Pepsi 10-krotnie w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - opowiada Paweł Sobański. I przyznaje, że bez tego typu akcji promocyjnych sprzedaż sezonowych towarów: napojów, piwa i lodów spada poniżej zeszłorocznych poziomów. - Spadki w kategorii napojów i soków wynoszą w zależności od sklepu od kilju do 12 proc. - dodaje Paweł Sobański. Wpływ na mniejsze zakupy klientów ma też gorsza niż przed rokiem sytuacja gospodarcza.

W zależności od kategorii i aktualnej pogody sezonowość napojów chłodzących może wynosić od 30 do nawet 200 proc. - mówi Edyta Bach, z Hoop Polska. W 2008 roku Polacy wypili prawie 5,5 miliarda litrów napojów bezalkoholowych. Po pierwszym kwartale 2009 roku branża notowała niewielki spadek wielkości sprzedaży o 0,4 proc. na skutek tego, że Święta Wielkanocne, będące okresem wzmożonej sprzedaż przypadły w tym roku na kwiecień, a nie marzec jak w 2008 r. Prawie jedną trzecią wartości sprzedaży detalicznej napojów bezalkoholowych stanowią napoje gazowane - 32,2 proc, wody butelkowane - 21,2 proc., soki i nektary - 18,7 proc, a napoje owocowe - 16,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,32

 • Śr

  6,78

 • Min

  4,62

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane