Rośnie liczba kradzieży żywności w sklepach

Autor: portalspożywczy.pl 17 września 2009 11:38

Do tej pory produktami najbardziej narażonymi na kradzież były maszynki do golenia, perfumy, płyty DVD oraz konsole do gier. Teraz do tej grupy dołączyły kolejne, a wśród nich również artykuły żywnościowe. Wśród tych ostatnich najbardziej narażona na kradzież jest żywność paczkowana, szczególnie wędliny i sery.

Bezpośrednią przyczyną zmian jest obniżka dochodu konsumentów. Nie stać ich obecnie na zakup tylu dóbr, co przed kryzysem albo nie mogą sobie pozwolić na produkty określonej jakości. Dlatego poszukują sposobów, żeby zrekompensować sobie tę stratę.

- Konsumenci przywykli do pewnego poziomu życia i trudno im z niego zrezygnować. Dlatego teraz kradną te towary, które wcześniej nabywali legalnie - mówi prof. Joshua Bamfield z Centre for Retail Research w Nottingham, niezależnej organizacji, która co roku publikuje Światowy Raport o Kradzieży w Handlu Detalicznym (Global Retail Theft Barometer, GRTB). Najnowsza edycja raportu zostanie opublikowana w listopadzie.

Jest to alarmujące zjawisko dla wszystkich detalistów. Taka sytuacja wymusza bowiem na nich rozszerzenie działań związanych z zapobieganiem kradzieży również na dobra powszechnego użytku. Coraz częściej odnotowywane są kradzieże towarów, po które wcześniej złodzieje nie sięgali.

- Redukcja budżetu na działania zapobiegające kradzieżom jest w wielu przypadkach krótkowzroczne. Wartość nie zabezpieczonego i w konsekwencji skradzionego towaru może bowiem znacznie przewyższyć poczynione oszczędności - zwraca uwagę Robert Pilewski, Shrink Management Systems Business Manager w Checkpoint Systems.

- Oszczędności próbuje się uzasadniać tzw. regułą 80:20, zgodnie z którą 80% problemów jest generowana przez zaledwie 20% przyczyn, dowodząc, że większość kwestii można rozwiązać niewielkimi środkami. Jednak z drugiej strony należy brać pod uwagę, że nie można ograniczać kosztów w nieskończoność. Jeżeli uszczupli się i tak skromne w wielu przypadkach budżety na systemy antykradzieżowe, może okazać się, że efektem takich oszczędności będzie dramatyczny wzrost strat - dodaje Pilewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,50

  • Śr

    6,94

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane