Rząd będzie kontrolował ceny

Autor: Rzeczpospolita 4 lutego 2010 08:30

Zarządzenie premiera w sprawie powołania zespołu do spraw zwiększenia przejrzystości rynku artykułów rolno-spożywczych i poprawy funkcjonowania łańcucha żywnościowego" weszło w życie 28 stycznia. Nie wiadomo jednak, kiedy zespół się zbierze po raz pierwszy. Sprawozdanie z realizacji jego zadań ma być przedstawiane Radzie Ministrów na koniec każdego kwartału, a po zakończeniu prac zostanie przygotowane podsumowanie działalności - czytamy w Rzeczpospolitej.

Do zadań zespołu należy m.in. opracowanie koncepcji ciągłego monitorowania wysokości cen i marż oraz przekazywania konsumentom informacji w tym zakresie.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej rozwiązanie popierają producenci żywności, bo ich zdaniem to sklepy odpowiadają za nieuzasadniony wzrost cen, narzucając dodatkowe opłaty oraz utrzymując wysoki poziom marż. Jednak zdaniem Małgorzaty Cieloch, rzecznika Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przegląd legislacji jest na pewno potrzebny, ale jakakolwiek ingerencja w wysokość cen jest możliwa tylko w ściśle określonych przypadkach, czyli nadużycia pozycji dominującej lub zmowy cenowej.


WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12469

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane