Samoobsługa szansą na przetrwanie sklepów osiedlowych

Autor: Marcin Szczepański, dlahandlu.pl 3 sierpnia 2009 09:03

Samoobsługa szansą na przetrwanie sklepów osiedlowych

Coraz większa liczba właścicieli sklepów spożywczych w celu skutecznego konkurowania z większymi sieciami handlowymi postanawia przekształcić swój obiekt w sklep samoobsługowy. Pomysł ten ma jednak swoje wady, o których należy pamiętać i brać pod uwagę przy analizie opłacalności takiego kroku.

Wielu handlowców nie chce wprowadzić w swoich sklepach samoobsługi ze względu na wysokie koszty przebudowy lokalu i obawy przed kradzieżą. Tymczasem istnieje ryzyko, że przy zastosowaniu tej technologii sprzedaży straty będą większe, jednak z drugiej strony zyski na pewno wzrosną, gdyż klient w czasach ostrej konkurencji zanim coś kupi, musi towar dokładnie obejrzeć. Dlatego specjaliści radzą w sposób jednoznaczny - jeżeli powierzchnia sali sprzedaży przekracza 40 metrów kwadratowych, warto przystosować ją do samoobsługi.

W tym kierunku poszedł jeden z właścicieli sklepu spożywczego w niewielkiej, liczącej ok. 5 tys. mieszkańców miejscowości Raciąż (woj. mazowieckie). - Przejście na samoobsługowy format sprzedaży nastąpiło u nas wraz z przyjęciem marki jednej z małpowierzchniowych sieci handlowych. Z perspektywy kilku miesięcy widzę, że był to dobry krok, który pozwala nam skutecznie konkurować z rosnącymi w okolicy jak grzyby po deszczu placówkami dyskontowymi - przyznaje nasz rozmówca.

Według niego także wcześniej sklep nie mógł narzekać na brak klientów. - Nasz sklep leży na sporym osiedlu, w bezpośrednim sąsiedztwie targowiska, które regularnie ściąga klientów z całej okolicy. Pomimo to po zmianie formatu zauważyliśmy, że coraz częściej nowi klienci wracają do nas ponownie - dodaje właściciel. Sklep ma powierzchnię około 70 mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Szczepaniak 2009-08-18 14:59:27

  tak zgadzam sie z tym stwierdzeniem. Wyposażam sklepy w regały i wiem że sklepy małe przechodzą na samoobsługę. Paweł Szczepaniak 600 906 309

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,90

 • Śr

  3,46

 • Min

  2,70

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3934

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane