Sanepid określa warunki, jakie musi spełniać sklep

Autor: dlahandlu.pl 24 lutego 2010 10:02

Sanepid stawia budynkom, w których ma działać sklep wymagania. Spełnienie ich jest ważne, żeby można było rozpocząć działalność i nie przerabiać nowo postawionego budynku po pierwszej kontroli.

Właściciel sklepu w niewielkiej miejscowości rozbudował murowany sklep. Dobudował nową powierzchnię handlową.- Na początku chciałem budować z cegły, ale za długo musiałbym czekać za pozwoleniem na budowę, więc wymyśliłem sobie, że może postawię pawilonhandlowy z płyty warstwowej tzw. obornickiej. Bez fundamentów, ale z wylewaną z betonu posadzką. Istnieje wiele przepisów i zastawiałem się, czy to czy nie dyskwalifikuje to takiego budulca na sklep. Zapytałem w sanepidzie, czy jest to dopuszczalne, ale odpowiedziano mi, że nie ma instrukcji co do wymagań dla sklepu spożywczego - informuje właściciel sklepu.

 

Właścicielowi poradzono wykonanie projektu i zaniesienie go do zaopiniowania do sanepidu. Urzędnicy nie wnieśli zastrzeżeń, więc sklep został
rozbudowany. Pracownicy sanepidu przypomnieli w piśmie ogólne warunki dla placówek handlowych: podłoga i ściany muszą być łatwo zmywalne, musi być specjalne pomieszczenie do przebierania się i toaleta dla pracownika, oraz bieżąca woda. Dodatkowo budynek sklepu obowiązkowo ma posiadać dwa wejścia (jedno dla klientów, drugie do przyjmowania towaru). - Wszystkie te wymogi musiałem już spełnić prowadząc sklep. Także poza dobudowaniem kilkunastu metrów kwadratowych z płyty i wylaniem posadzki nie musiałem wprowadzać żadnych modyfikacji. Ta technologia rozbudowy, oprócz czasu, jest prawie o połowę tańsza niż murowana - twierdzi właściciel.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,30

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane