Sasin: nie ma scenariusza przełożenia uroczystości pogrzebowych

Autor: PAP 19 kwietnia 2010 09:39

Sasin: nie ma scenariusza przełożenia uroczystości pogrzebowych

W tej chwili nie ma scenariusza przełożenia niedzielnych uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej na Wawelu - oświadczył w piątek prezydencki minister Jacek Sasin.

"W tej chwili takiego scenariusza po prostu nie ma, ten scenariusz nie jest dyskutowany" - powiedział minister.

Sasin przyznał, że sytuacja się zmienia i napływają nowe informacje na temat przemieszczania się chmury pyłu, która - spowodowana wybuchem wulkanu na Islandii - utrudnia ruch lotniczy.

"Proszę, abyście państwo przyjęli za pewnik, że w tej chwili takiej dyskusji o przełożeniu terminu pogrzebu pary prezydenckiej nie ma, byłaby to absolutna ostateczność" - oświadczył minister. Dodał, że scenariusz przełożenia uroczystości wydaje się w tej chwili nieprawdopodobny.

W piątek zapadła decyzja o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską, z wyjątkiem lotnisk w Krakowie i Rzeszowie. Przestrzeń powietrzna nad Polską, poza dwoma lotniskami w Małopolsce, jest zamknięta od godz. 8 rano w piątek do odwołania.

Sasin poinformował, że jeszcze w piątek po południu w kancelarii premiera będą się odbywały spotkania, podczas których będą podejmowane "kompetentne decyzje" w sprawie niedzielnych uroczystości.

Jak dodał, aktualne informacje na temat warunków atmosferycznych otrzymuje kancelaria premiera.

Minister podkreślił, że - o ile mu wiadomo - żadna z zagranicznych delegacji, pragnących wziąć udział w pogrzebie pary prezydenckiej, nie odwołała swojego udziału w uroczystości.

"Nie ma takiej sytuacji, o ile mi wiadomo" - powiedział. Minister przypomniał, że delegacje zagraniczne będą brały udział w niedzielnych uroczystościach, a sobotnie ceremonie żałobne "mają charakter narodowy, polski".

Sasin powiedział, że nie widzi żadnych zagrożeń dla przebiegu niedzielnych uroczystości. "Służby odpowiedzialne przygotowują Kraków do tej wielkiej uroczystości" - dodał.

Minister poinformował również, że hołd parze prezydenckiej będzie można oddawać do soboty do godz. 16-17. Trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich są od wtorku wystawione na widok publiczny w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,32

  • Śr

    6,44

  • Min

    4,67

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane