Sezon urlopowy utrudnia sklepom planowanie pracy

Autor: dlahandlu.pl 15 czerwca 2009 09:07

Sezon urlopowy utrudnia sklepom planowanie pracy

Wakacje nastręczają właścicielom sklepów dużo problemów z ułożeniem harmonogramu pracy, gdyż większość pracowników chce w wakcje, wziąć co najmniej 2 tygodnie urlopu. Zastąpienie ich nowoprzyjętmi, niedoświadczonymi uczniam, którzy chcą dorobić w wakacje pracą w sklepie, nie jest jednak doskonałym rozwiązaniem dla handlowców.

Janina Bruś, właścicielka 8 marketów Toripmex w Toruniu twierdzi, że problemy z ustaleniem planów pracy na wakacje pojawia się co roku w takim samym stopniu. Wydaje się, że jest to kwestia nierozwiązywalna. - W wakacje urlopy chce wziąć większość pracowników, bo mają dzieci, z któymi chcą jechać na wakacje. Ja to rozumiem, ale muszę też myśleć o zapewnieniu ciągłości pracy sklepów. Ratujemy się zatrudniając osoby, na umowy czasowe, które chcą pracować tylko w wakacje, uczniów, studentów. Jednak zazwyczaj kiedy już zaczynają dobrze pracować kończy się ich umowa i zaczynamy proces rekrutacji od nowa - opowiada Janina Bruś.

Większy problem mają sklepikarze w Warszawie. - Od kilku tygodni mamy w witrynie ogłoszenie, że zatrudnimy pracownika na wakacje i zgłasza się bardzo mało osób - mówi Grażyna Kowalska ze sklepu spożywczego przy ul. Nowolipki w Warszawie.

Jak wynika z raportu Inspekcji Pracy aż 76 proc. pracodawców skontrolowanych przez inspekcję pracy w 2008 roku nie udzieliło pracownikom należnych urlopów wypoczynkowych do końca roku lub w I kwartale roku następnego. Z kontroli PIP wynika też, że 15 proc. firm zaniżyło wymiar urlopu podwładnym. To o 3 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei co trzecia firma w ubiegłym roku nieprawidłowo podzieliła urlop pracowników. Pracodawcy ci nie zapewnili podwładnym co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych wolnego. Problem z wypełnieniem tego obowiązku mają przede wszystkim te firmy, które ze względu na niewielką liczbę zatrudnionych pracowników miałyby problem z organizacją pracy, jeśli udzieliłyby dłuższych, jednorazowych urlopów.
Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane